steg1.din ktm har troligtvis en strypt cdi,box.i boxen finns en koppartråd(eller av annat material) som fungerar som en strypning.klipp av den å vips så har du mycket me effekt.
steg2.kolla om de finns strypningar i avgasröret och i luftburken,strypningar i avgasröret sitter oftast i kröken,bara att öppna å se.om den inte sitter där kan den sitta någon annanstans.ta en järntråd eller liknande å känn efter längre in i röret om de finns några strypningar där.
strypningen i luftburken ser vanligtvis ut som en tratt eller en halvmåne.lätt att hitta/ta bort
steg 3. Avgöra hur din hoj är bestyckad nu.
Gasa ur hojen på en lång raka på 2an - 3an. När mätaren kommer upp till rött så trycker du in kopplingen och slår samtidigt av på dödaren. Skruva sedan av stiftet och kolla vilken färg det har.
Svart = Fett (Gå ner i munstycke)
Gyllenbrunt = Bra
Vitt = Snålt (Gå upp i munstycke)
steg 4. Bestycka om
Jag antar att stiftet blev vitt,Då ska du alltså gå upp i huvudmunstycke. Åk då till din lokala MC-handlare och köp ca: 10 st munstycken i storlekar större än ditt nuvarande. Sen är det bara att börja testa sig fram. Börja med det största. Kolla stiftet enligt Steg 1 varje gång tills stiftet är gyllenbrunt.
steg5.Finjusteringar.
Nu kan man börja flytta på nålar och skruva på bränsleskruvar. Nålen justerar bestyckningen på mellangas och bränsleskruven justerar hur mycket soppa hojen får på tomgång (den justerar INTE blandningen). Börja med att ta en testrepa och känn om hojen går något sämre i mellanregistret. Känns den som vanligt så behöver du inte röra nålen. Om det känns som om den dör till lite så får du flytta nålen upp eller ner och testa dig fram (Du kan behöva gå ner i huvudmunstycke om du höjer nålen mycket). När det är klart är det dags att justera blandskruven.
Låt hojen gå på tomgång och skruva in skruven tills den bottnar lätt. Sedan skruvar du ut den tills du får så högt tomgångsvarvtal som möjligt (se till att du INTE skruvar på tomgångsskruven nu) och sen ett halvt varv till ut.
Senast redigerat av Moparboy440 (12 juli 2008)