Tja!
Jag skulle koppla om mitt neon och diodljus inne i bilen från stereon till batteriet idag och det gick inte så bra. Jag har ju en strömbrytare (eller två st) som jag kopplade på men det funkade inte som det skulle, framlamporna blinkade till när jag la minussladden mot minuspolen på batteriet. Efter ett tag såg jag rök inne på förarsätet där jag lagt en kabel. Den började brinna och tur som jag hade blev det inte mer än så. Givetvis är ju felet att jag kopplat fel eller så ligger någon kabel där "naken" och sabbade det hela.
Jag behöver därför hjälp med att koppla in det rätt. Jag har kablar så det räcker (12 V kablar då givetvis, batteriet är ett biltemabatteri på 70Ah, om det skulle hjälpa) och en strömbrytare (switch då, ingen kill switch ännu, ska skaffa) och en låda med massa olika kabelskor som ni ser på bilden nedan.
http://www.garaget.org/mypage/user_imag … _id=340359 Problemet är ju då, hur ska jag koppla?
Hade vart schyst om någon photoshoppade en bild med ett kopplingschema för att göra det enklast. Från batteriet till sswitchen och allt i detalj gärna.
Tack på förhand!
Anledningen till att jag vill koppla det till batteriet är att jag vill ha det för sig själv. All elektronik är för tillfället kopplat till stereon som sagt, men allt ljus släcks efter en stund när jag kör, men stereon lever fortfarande. Tycker det är konstigt, misstänker en säkring eller remotesladden, men jag vet faktiskt inte säkert.
Hoppas någon har rätt svar, skulle vara det bästa.