2420
Sök

Volvo 940 SE 2.3 "Den gråa faran" (1997)

931 visningar
19 kommentarer
Bilden publicerades 6 juli 2009
för 12 år sedan
där ja! är det en äkta classic? 5p för skicket :)
för 12 år sedan
jo klart, men synd om lacken ;)
för 12 år sedan
eller ja, plåten snarare :P
för 12 år sedan
Den håller sig förvånansvärt bra faktiskt :) Finns några rostfläckar man skulle vilja lösa dock...
för 14 år sedan
Ser riktigt fin ut. Volvo som bruksbil är toppen! 5p av mig
för 14 år sedan
Tack! Ja, den rullar på fint. Ett nytt batteri inför vintern - och en ordentlig dammsugning tror jag det blir :)
för 14 år sedan
Fasen va fin! :D
för 14 år sedan
Tackar! Tvättade den här om veckan efter en lång vinter och vår av allt för lite skötsel - den ser ju faktiskt ganska snygg ut då! :)
för 14 år sedan
Riktigt snyggt skick, kul att se! Men hur får man rostfläckar på taket? Fågelskit som legat och gnagt på lacken eller? Jag tror aldrig jag sett en bil utan sollucka rosta mitt på taket.
för 14 år sedan
Det är precis ovanför rutan, stort som en tumme. Gissningsvis fågelskit, ja! =P Tyvärr i otroligt dåligt skick nu (rent kosmetiskt då), men ska förhoppningsvis fixa invändig och utvändig tvätt nästa år.
för 14 år sedan
Hehe, det blir gärna så när det slaskar och fryser om vartannat. Rosta runt rutramen är inget konstigt nej, det gör 9000 något förbannat. Det beror ofta på att glasmästaren slarvat lite med limningen vid rutbyte så att det lägger sig vatten och salt inne runt rutan så att det till slut börjar rosta. Har det väl börjat sprider det sig lätt runt rutan tyvärr.
för 14 år sedan
fräsch men för original och tråkig, min motivering till lågt betyg
för 14 år sedan
Grå fara.... hmm Mer betongsarkofagen! :)
för 14 år sedan
Hahahaha :D
för 16 år sedan
Rätta färgen, lyx-silver
för 16 år sedan
Ser riktigt fräsch ut!
Rekommenderade bilar


Sök