2060
Sk

Saab 900S "Lady in red" (1996)

elraai hade bilen mellan juli 2014 och maj 2017 (sld)
2 121 visningar (1 idag)
Uppdaterad 1 juni 2017
Skapad 27 november 2014
  • Effekt / Vridmoment
    131 hk / 177 Nm
  • Motor, vxellda och avgassystem
    2.0 liters bensinmotor med 131 pigga hstar, den r 5-vxlad och med Maptun avgassystem.
  • Effekt och prestanda (ingende)
    Motoreffekten ligger p 96.0 kW, en stabil bil.
  • Chassi
    Den r stor och knns som en ubt, eller ett skepp eller till och med en 740 kombi i storleken men bekvmare och bttre p alla stt s klart. Det r in the end en 5 drrars SAAB fr fan.
    Enligt trafikverket r den iallafall 4650 mm lng och 1720 bred, allts pansarvagns limousinen sjlv!
    Sen r den 150% rostfri och det r bara en plus i kanten.
  • Flgar, dck och bromsar
    Vinterdck 15 tums pltflgar
    Sommardck 16'' BBS Talladega flgar (Kpte de p skroten, Kantsttta som fan)
  • Interir / Inredning
    Gr-Svart inredning, tyg sten och hrdplast lite verallt.
  • Bilstereo och multimedia
    Gammal 90-tals stereo fljde med bilen, jag bytte till en nyare fr 700 riksdaler. Det blev en Sony bilstereo (1-DIN CDXGT270MP) med CD -spelar och 4x 52W frstrkare, clarity radio mottagare samt AUX-ingng p fronten.
  • Exterir / Styling
    Helt orrd bil, inget stylat.
  • Framtidsplaner
    Det fr frbli lika vacker som den r idag, kanske tvtta den ngon gng.
  • vrigt
    En fin SAAB som har varit gd av en gammal gubbe som kpte den ny. Han krde med den ca 9500 mil innan han la av. D tog hans 50 riga son ver och stllde den i garage i ngra r. En vacker morgon ville hans fru kpa en mopedbil och drmed tvingades han att rja i garaget fr att f plats med skiten. D la han ut bilen p blocket och jag slog till. Allts r jag den tredje garen.

    Efter att bilen sldes s fick jag reda p att gubben som krde hem den till Sffle har ngon timme senare krt in i tcket p vnstersida efter att han har somnat. Bilen fick tyvrr skrotas direkt efter att den kptes. Heartbreaking!
elraais andra bilar
Rekommenderade bilar


Sk