gamlingen skrev:
marwin_of_sweden skrev:
tkd_rille skrev:
De är också något jag stör mig på. En bil får bara vara 260 bred. Men traktorer har inga regler verkar det som på vägar.
De är ungefär som bönderna på de flesta platser här nere i skåne, de menar på att de inte behöver ha blinkers när de har hölass 2 vagnar. Men de får svänga hur de vill utan att ge signal.
Eller när dom har varit ute på en lerig åker med gödsel vagnen och åker ut på vägen precis framför när man kommer med sin ny tvättade bil, och det bokstavligt talat sprutar lera åt alla hål från deras däck.
Borde vara lag på att dom måste spola av sina däck innan dom åker ut på asfalten, men de måste väl nästan vara olagligt? Om jag skulle åka med ett jord lass på släpkärra och tappade två strängar på 10kg jord skulle väl polisen ha lite åsikter om de?
med det tankesättet så skulle alla som åkt på en grusväg stanna och plocka ur alla stenar ur däcket.
Är väl en jävla skillnad på smågrus och högar med jord?