Här har ni en Chevrolet belair 1954 2dr ht som behöver en hel del karossjobb. Bilen ägs av en familj som jag kännt i större delen av mitt liv. Fadern i familjen påbörjade renoveringen för massor med år sen, tyvärr så omkom han... Visa mer
Behöver låna hem en riktstation innan jag svetsar färdigt andra sidan av bagageluckan så jag fortsatte med taket så länge. Började med att plocka bakrutan.
Det blir lite hoppigt mellan taket och baken men i helgen lånade jag hem buckeldragaren från jobbet och riktade svetsen på bagageluckan så jag kunde svetsa den andra halvan allt är kant i kant svetsar och riktat efter slipat allt för att behöva spackla så lite som möjligt.
Fått lite gjort igen, tog en gammal 4dr dörr som vart skrot och kapade bort övre delen och blästrade den rent så jag kunde använda falsen till denna bilen, sparade många timmar på det. Passa in och svetsa dit sen slipa och finlir.