Jag tror ni har missat poängen gubbar som jag uppfattar det hela som att PlastiDip inte är gjort gjort för att man skall göra sådana stora projekt som att lacka hela bilen i gummi utan för mindre detaljer som emblem, grill, fälgar osv, men det han demonterar för er är att det går att göra om man är dum nog, dessutom verkar han ha fått mycket frågor om detta om men kan eller inte !!!
fan va tufft, satt och tänkte här för mig själv "vad tusan håller killen på med, maskerar inte ens ordentligt i skarvar osv..men bara att gå efter att ta bort där man inte vill ha själva "coating" grejen..vågar man beställa och göra likadant måntro?
Tror lack & exteriör gubbarna på audi skulle gråta efter så mycket forskning de har lagt ner på att få lacken så bra de kunnat. Sedan kommer någon hobby person och sprutar "gummi-på-burk" på hela bilen :D.
Du måste skämta? Audi har tamejfan den sämta lacken någonsin... Jobbar man med dom så vet man. Får in många audi's i veckan från 90talar upp till nya 11:or och det är väldigt ofta mycket lacksläpp och bubblor. Inte helt ovanligt att en bil från 90 är bättre än 05 och nyare..
=0 , Har bara erfarenhet utav två audi bilar. En audi 80 och en A4 som vänner har. De båda har hållt generellt lika bra som villken standardbil som hellst. Samt så tror jag att de lagt ner endel energi på att försöka få lacken så bra de kunnat. Hurvida de lyckats eller hur mycket talang de har är en annan femma. De har ju trotts allt pengar och serriösa bilar ;).
tufft! Man skulle nog dock inte göra detta på min egen bil, hade jag haft en gammal bil hade det varit värt att prova men nej...Men är jag den enda som la märket till bulan i huven?
Såg bulan jag med ;) inget som skadar lacken den där färgen , pilla upp vid en skarv o bara dra loss som ett segt plåster och under finns den vanliga oskadade lacken :)
Tyckte inte det blev så snyggt, sen undrar jag om det verkligen är lätt att få bort?? Ifall det till exempel skulle rost bakom det där och man ska ha bort det? Blir väl som när man ska ha bort underredsmassa under bil, hela jävla vinkelslipen geggar igen. Tror inte så mycket på det där här i Sverige, ialle fall inte under vintertiden hehe. Tror nog att ialle fall jag håller mig till riktig lack, rollar fan hellre än det där ju.
Det är ju bara dra loss sen, pilla upp ett hörn o sen dra loss som ett segt plåster :) skadar inte lacken eftersom det bara är ett gummiskickt som läggs över bilen därav att det är så smidigt i mycket elastiskt så någon fara för lacken är det inte och den är även rostskyddande :p
.Igår blev jag stannad av polisen som påstod att jag var berusad. Jag försäkrade att att jag inte hade druckit något så jag fick svara på några frågor som skulle vissa om jag var nykter eller ej -om du åker på en mörk väg och möter två lysen, vad e det då? -en bil -ja. Men en merca, Audi eller BMW? -ingen anning. -då är du full! Om du möter ett lyse då? -en mc. - Honda, Yamaha eller Kawasaki? -ingen anning. -alltså e du full! Nu var jag så förbannad så jag ställde en fråga till polisen. Om du ser en kvinna i ett gathörn med nätstrumpor, högklackat och kort kjol, vad e det då? -en prostituerad svara polisen. -ja men e det din dotter, fru eller mor? Sen dess har jag inga körkort :-)
Jag har testat plastidip. det som är dåligt med den är att det är gummi. så smuts fäster sig väldigt bra. jag plastidipa mina fälgar vita vilket ja inte rekomenderar för de blev smutsiga bara när jag skulle kränga på gummit och va omöjigt att få bort. men jag kan rekomendera små detaljer och fälgar men dock svart färg så smutsen inte syns.
Om det nu bara var att gnugga lite på lyktan för att få bort skiten, varför ska det hålla bättre på resten av lacken om den är blank och fin? :P Dock jävligt intressant!
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera