Såg en bit upp nånstans att någon hade kommenterat att Autosol kan du ta på lacken med maskin. AJABAJA!
Visst går det, men resultatet blir inte speciellt bra och lacken slipas ner RIKTIGT fort. Tänk på att din bil inte är klarlackad. Jag har 601-21 på min 740, och går du in o tittar på min bil så ser du hur den har blivit med SONAX grejer.
Fler bilder från helt matt bil finns i mina album.
Jag har till 90% använt Sonax grejer, börjat med deras rubbing som ger en underbar glans, fortsatt med deras senaste polish och sedan ett schysst vax. Testade en gång med Meguairs "Ultimate Compound" och det är riktigt grymt. Bättre än Sonax iaf. Men börja med Sonax rubbing, den jobbar snabbt o effektivt, speciellt med maskin.
Sen kan du prova med Ultimate Compound. Du kommer att bli riktigt nöjd
![smile](img/smilies/smile.png)
Kom ihåg att röd lack är riktigt snyggt, men den mattas fort om den inte skyddas, och kan vara ett helv.. att polera då oxiden sätter sig på polertrissan och efter bara några minuters jobb är den helt röd
![smile](img/smilies/smile.png)
Du jobbar bra förresten, och ursäkta att detta blev en sån Bibel
![wink](img/smilies/wink.png)