Det börjar dra ihop sig till årets sista 201m körning och vad Karlstad Kommun nu säger ännu tydligare är 2012, den definitivt sista på gamla flygplatsen i vår kära stad. Sista ordet är inte sagt utan vi kommer att fortsätta att jobba för att få någonstans att fortsätta köra.
Den 10 Augusti 2013 arrangerar Karlstad Racing "rattlåsracing" i 201 meter på gamla flygfältet i Karlstad. Körningarna startar klockan 12.00 och pågår till 16.00
Program: 11.00-ca 11.45 -> Besiktning av deltagande ekipage | KOM I GOD TID! 11.50 -> Förarmöte 12.00–16.00 -> Körningar
Vägbeskrivning : Åk mot Karlstad. Följ vägskyltarna mot Sjukhuset. När du kommit fram till korsningen vid sjukhuset så passerar du förbi. Fortsätt på vägen och du kommer nu att passera förbi en fotbollsanläggning på vänster sida och sen en stor företagsbyggnad. Sen dyker en avtagsväg upp på höger sida till flygplasten och du är framme.