3479
Sök

PGO Big Max 50 -2019 kamaxel?

6 Inlägg
för 21 timmar sedan
Trådstartare
#1
Jag håller på att skruva i motorn på en PGO Big max 50 då den gått utan olja en stund och jag tänkte kolla cylinder/kolv bland annat. Men när jag var på väg att ta av cylindern så märker jag att den har kamaxel och kamkedja. Är det vanligt på nyare mopeder? När jag försöker googla så får jag bara fram Pgo big max 50 med vanlig cylinder och topp, ingen med kamaxel.

Är det någon som har en sådan eller vet någon sida där dom demonterar och byter ut cylindern på en med kamaxel så jag kan se hur det ska gå till.

Eller är det jag som är dum och ser fel och att det är något annat?


https://www1.garaget.org/gallery/images/252/251329/251329-a747937a186d92f12290e85815789d77.jpg

3 432 Inlägg
för 17 timmar sedan
#2
Det är en 4-taktsmotor.

Du föreställde dig en 2-taktsmotor.

Skillnaden för dig nu, blir att kamaxeln måste bli i sync med vevaxeln.

Du har markeringar på kamdrev och vevaxel.  Spännaren till kamkedjan behöver lossas och monteras rätt sedan.  Där kan det skilja mellan modellerna.  Se hursom till att du får rätt ventilspel sen för en sjuka på 4takts mopeder är att spelet MINSKAR med tiden och tillslut går den dåligt och kan då snabbt bränna ventil och säte.  Dom ska ventilticka lite på tomgång.

6 Inlägg
för 13 timmar sedan
Trådstartare
#3
Mossan1 skrev:
Se hursom till att du får rätt ventilspel sen för en sjuka på 4takts mopeder är att spelet MINSKAR med tiden och tillslut går den dåligt och kan då snabbt bränna ventil och säte.  Dom ska ventilticka lite på tomgång.

Går det ta reda på hur stort ventilspel det ska vara i mm eller är det mer känsla man får gå på där?

6 309 Inlägg
6 Inlägg
för 10 timmar sedan
Trådstartare
#5
jaka54 skrev:
Varför ta isär en fyrtaktare som funkar???

Den fungerar inte. Den har gått att starta 2 gånger på sista tiden och vi vet inte om den är körd helt slut på olja innan sista stoppet eller vid både stoppen. Nu går den inte att starta men går runt utan problem och inget mekaniskt ljud när den dog tidigare så därför får jag känslan att det är cylindern eller kolven som fått sig skador efter att ha gått varm och att kompen är dålig.
Så därför vill jag ta isär och se hur den ser ut men även titta nere kring vevhuset och se hur vevstaken och allt där är så det inte blivit problem på dom.

6 309 Inlägg
för 8 timmar sedan
#6
Det du ska kolla först är om du har gnista på stiftet! Sen ska du kolla att du har kompression. Utan gnista och komp kan inte en förbränningsmotor starta.
Jag antar att du inte har lossat kamkedjan ,vilket du inte ska i onödan.  Ventilspelet är inte så viktigt då en fyrtaktare åtminstone ska starta även om spelet är för stort. Gissar att ventilspelet ska ligga mellan 0,35 och 0,40 mm. Du bör kolla det med bladmått.


6 Inlägg
för 7 timmar sedan
Trådstartare
#7
jaka54 skrev:
Det du ska kolla först är om du har gnista på stiftet! Sen ska du kolla att du har kompression. Utan gnista och komp kan inte en förbränningsmotor starta.
Jag antar att du inte har lossat kamkedjan ,vilket du inte ska i onödan.  Ventilspelet är inte så viktigt då en fyrtaktare åtminstone ska starta även om spelet är för stort. Gissar att ventilspelet ska ligga mellan 0,35 och 0,40 mm. Du bör kolla det med bladmått.

Gnista finns. Däremot vet jag inte om det är bra komp. Det känns som att det är sämre än den ska vara pga när jag kickar så går det lätt, men samtidigt vet jag inte om kicken är dålig eller att den ska kännas så då jag bara skruvat äldre mopeder tidigare och aldrig vespa/scooter och aldrig med 4-takt heller för den delen

3 432 Inlägg
för 4 timmar sedan
#8
Som sagt är den en sjuka på 4t kinamoppar att ventilspelet MINSKAR när man kör.  Man får justera ibland, och då öka. Normalt är det tvärsom, men säkert uselt material i säte/ventil.

Exakt vad det ska vara går nog att googla, men viktigast är att det ÄR spel.  Inget spel så kan dom sluta gå.
Hat själv fixat TVÅ där ventilspelet var hela felet. En var svårstartad och den andra gick inte alls.  Trodde den bränt ventil, eller repat cylinder men var bara att backa spelet så gick den igen.
Jag ställer "på känn' men det kräver lite erfarenhet.  Ska man givetvis inte egentligen  men en sådan moped är inte så kinkig.  Hellre för stor än för litet på dom.

Du kan ju kolla så den inte är stum i vippbryggan när den ska vara lös.

Utan olja är dåligt. Inget snack, och den KAN ha repat cylindern. Men då borde den ha nypt först. Dvs suttit fast en stund i alla fall.

6 Inlägg
för 2 timmar sedan
Trådstartare
#9
Mossan1 skrev:
Utan olja är dåligt. Inget snack, och den KAN ha repat cylindern. Men då borde den ha nypt först. Dvs suttit fast en stund i alla fall.

Jag vet ju inte hur den betedde sig vid gångerna som den stannade då han som kör inte riktigt har mekarkunskap eller kan förklara vad som hänt. Så den kan ju ha nypt och sen släppt när den svalnat vilket jag inte vet. Men just därför vill jag ta lös cylindern för att se men även titta ner kring vevhus/vevstaken för att se så det inte är något som tagit skada där.


Sök