tkd_rille skrev:
Hamilton skrev:
Sunnmo skrev:
är polisen sj och du är sj då är det ord mot ord! men har du en kompis med dig då kan ni ljuga som fan och säga att polisen slog er eller nått! gör ett märke så åker han dit! snutjävel! han kan dock inte stoppa dig om han är sj och går på gatan! vem fan ser om man kör för fort??
A.C.A.B.?
Det här måste väll anses vara månadens sämsta svar.
han måste vara 14 svåra år

fjortis svar när man använder den äckliga förkortningen acab. trodde faktiskt bara de var barn som använde de uttrycket numer.
en polis är mer än en civil person och de står högre har alltid varit så. anser att de var typ så barnsligt svar som möjligt han kanske sitter och spelar cs och lever i sin drömvärld.
Egentligen har han rätt, men så enkelt är det inte.

Det är ord mot ord.
Orden från en lagens väktare, en man som upprätthåller ordningen i samhället mot en fjomp som buskört.
To thine own self be true, and it must follow, as the night the day, thou canst not then be false to any man.
/William Shakespeare, Hamlet.
A wise man once told me that death smiles at us all. All a man can do is smile back.
Russel Crowe, Gladiator.