4458
Sök

Lösning på synkringsrassel volvo 850?

79 Inlägg
17 maj 2009
Trådstartare
#1
Hej! Har gått och grunnat ett tag på vad det är för något som rasslar om bilen vid motorn, så jag åkte till en person som är mycket kunnig om just 800 serien och han sa att det var synkringarna i lådan som lät och att det var ofarligt.

Nu tänkte jag fråga om det finns något sätt att få det att låta mindre eller är det bara att leva med rasslet?

Mycket tacksam för svar

//Mvh Ek
Senast redigerat av Ekjavel (17 maj 2009)


8 253 Inlägg
17 maj 2009
#2
Antingen så skruvar man upp volymen på stereon och lever med det, elelr så svänger man in på lokala saab-försäljningen. Saab har nämligen samma bekymmer, men där har de löst en del av bekymret me den speciell olja: syncromesgh som ska ta död på ljudet sägs det.


Kokar ris
923 Inlägg
17 maj 2009
#3
pressa ner lite bananer i växellådan...?

"står inte v tec för turbo motor?? satans jävla skit snackare överallt!"

79 Inlägg
18 maj 2009
Trådstartare
#4
Hej igen! tack för svar även om en del var oseriösa wink men det verkar som jag får leva med det eller åka till saab då tongue?

Mvh//Ek


982 Inlägg
18 maj 2009
#5
kan räcka med att byta olja..kan även va urtampningslagret som rasslar..låter exakt likadant..


Sök