Funderar på att sätt in en 12" bas i bagagen på min evo. Jag har hittat en låda som finns att köpa i usa men tyvärr kostar den 300dollar + 150dollar i frakt så det blev lite väl för en tom låda.
Så jag har tänkt att jag ska bygga en liknande själv istället.
Så ser den ut och den är byggd i glasfiber, lär väll vara en mdf ring på framsidan. Jag har fri tillgång till båtplast.
Hur börjar jag? hur får jag till formen på lådan? Har endast byggt i mdf innan
Hönsnät funkar, men man kan även maskera ytan som ska plastas, plus lite till , sen bara lägga glasfiberväven på det man maskerat och gjuta av på det sättet. Sedan är det bara att limma dit ringen med distanser och slutligen spänna tyg över allt och plasta på det
Vist låter det men det låter inte bra, blir mest bara en bumlig sörja bakifrån men med rätt bra tryck. Så är man bara ute efter tryck, vist, kör på! Men vill man att det ska låta bra och vara njutbart så bör man tänka om och bygga rätt.