Djo skrev:
Cataclysm skrev:
Kommer en liten uppdatering. Besiktigade bilen och fick tvåor på att ena halvljuset var lite högt, och att lambdavärdet var lite för högt. Halvljuset går på en kvart och sen blir det att byta olja, oljefilter och kolla över hur turbon laddar, då den laddar sämre än sämst nu.
Skulle vara evigt tacksam för hjälp med bilder eller liknande på hur ni kopplat eran laddtrycksstyrning på era skylines, ni som har.. Hur slangarna osv är kopplat vid motorutrymmet
![smile](img/smilies/smile.png)
Lite pyssel men inte så farligt ändå. Du har katt på nu eller?
Det är rätt lugnt, framlyktorna fixar jag som sagt på en kvart ungefär.. så det är det minsta problemet
![smile](img/smilies/smile.png)
. Katten är på nu, tog brorsans katt han hade på v70in när han besiktigade.. den gamla som satt på min var det stora hål i.. så det skulle aldrig funkat :p.
Erick skrev:
Lambdan beror troligen på antingen läckage på avgasystemet eller att den suger in syre brevid mätsonden då du har så stort utblås. Testa att skaffa en "insats" till slutdämparen och ha i när du besiktigar så brukar det lösa sej
![smile](img/smilies/smile.png)
Om du har avgasläckage kring grenrör/turbo så laddar dom dåligt och går sämre. Räcker att det läcker svinlite för att det ska bli tokigt.
Jo kompisen hade det problemet på sin bil, han bytte slutdämparen sen gick den igenom ^^. Ska kolla upp det i alla fall, det är ju så pass lite för högt, så det är inga problem
![smile](img/smilies/smile.png)
.
Hade ju velat gå till botten med laddtrycksstyrningen, är ju inte kul att glida runt med lågt laddtryck
![smile](img/smilies/smile.png)
. Tycker det dock är så konstigt kopplat allting.. ifrån tryckröret går det en slang till ett t kors, där den ena delen går in till laddtrycksstyrningen inne i bilen, och den andra delen går till wastegaten.. är det verkligen rätt?.
Tack i alla fall Erick!, ska kolla över läckagen lite mer noggrant på gropen på jobbet
![smile](img/smilies/smile.png)