18 april 2015
Trådstartare
Nu så har ytterligare ett problem dykt upp!
Dom senaste veckorna har bilen varit lite tjurig=den startar inte, men så fort man gasar lite så hoppar den igång.
Igår när jag hade varit och handlat så startade inte bilen, jag testade gasa, det hjälpte inte. Med startgas hoppade den dock igång direkt, och gick lite dåligt i några sekunder sen var det inga problem alls.
Idag på förmiddagen var jag ute och åkte, var inga problem alls att starta, varken när den var kall eller varm.
När jag sen åkte igen på eftermiddagen så startade den direkt, men efter 40 minuter så startade den inte så jag testade med startgas då hoppade den igång i någon sekund, den gick på startgasen typ. Jag åkte då och köpte nya tändstift då jag länge misstänkt att dom är dåliga (bilen går lite ojämnt när den är kall). Tyvärr hjälpte inte det heller.
Är det någon som vet vad det elände kan bero på? Som vissa kanske har sett så har jag tänkt köpa en ny bil så egentligen vill jag inte lägga en spänn på 240:in men behöver ha den till jobbet.
Edit: Testade även att rulla igång bilen men det funkade inte.
Senast redigerat av doglas2009 (18 april 2015)