3406
Sök

Högtalare UTAN baslåda och steg?

13 Inlägg
27 mars 2012
Trådstartare
#1
jag gillar ljud men vill och behöver verkligen inte ha det tunga ljudet utåt med en kraftig bas.
Är inte absolut superkräsen när de gäller billjud, utan vill mer bara ha ett hyfsat ljud.

Så vad finns det för bra högtalare till S40 -99 som klarar av lite basljud och hyfsat diskant?
(Spelar väl mest Rock och eventuellt 'party musik' i bilen)

ett pris per högtalare skulle väl kanske ligga runt 400-500 (x4, 2 bak 2 framdörrar)


21 761 Inlägg
27 mars 2012
#2
Grejen är väl att om man endast driver högtalarna med stereon så får man inte så mycket "partyljud" i bilen. Enklaste sättet att få till någorlunda basljud och dunk ifall man inte vill ha baslåda, är att sätta 6x9" i hatthyllan. Såna brukar kunna drivas av stereon, men naturligtvis får man betydligt mer tryck om den drivs av ett slutsteg. smile

För att "dörrhögtalare" över huvud taget ska kunna spela något som liknar "snärtbas" så måste de sitta helt tätt och stabilt mot dörrsidan, monteringen är alltså viktig i detta fall.

GAS democar 2018!
8 744 Inlägg
28 mars 2012
#3
Om du bara tänkt lägga 400-500kr per högtalarpar så är det ingen större idé att byta alls då du kommer få ungefär samma saker som sitter i bilen nu. Men som Batterinörden skrev, driver du inte med steg så kommer det inte bli nåt större lyft oavsett vad du köper för högtalare. Det är mer effekt som behövs, samt dämpning av dörrarna, då kommer även dina originalhögtalare kunna prestera.

Saab 9-3SC {SQ-edition}
Ny bil och nytt projekt, nu börjar allvaret!


Sök