3497
Sök

Montering av ny huvudenhet i Peugeot 207 RC

4 Inlägg
8 juni 2014
Trådstartare
#1
Hej,

Som rubriken säger så har jag planerat att införskaffa en ny huvudenhet till min Peugeot 207 RC. Jag måste redan nu tillägga att mina kunskaper om billjud och montering av stereos i bilar är obefintliga.
Enheten jag planerar att köpa är antingen denna:

http://www.pioneer.eu/se/products/25/10 … /page.html

Eller denna:

http://www.pioneer.eu/se/products/25/12 … /page.html

Min fråga är då; Jag har ju en färddatorskärm där klocka, temperatur ute och bränsleförbrukning etc. visas. Vad som ska visas ändrar jag i nuläget med knappar på originalstereon. Det är även på den skärmen som backsensorerna visas och ljudet kommer från högtalarna i bilen. Kommer dessa funktioner att fungera när jag installerat en ny enhet? Backsensorerna är jag smått beroende av.

Tack på förhand!


1 523 Inlägg
8 juni 2014
#2
hmm ja bytte stereo... det du kan kolla är hur mycket bränsleförbrukningen är o så..backsensorna vet ja ej för ja hade ej de i min 207.. sen om du ska ha den spaken vid ratten som styr stereon så måste du ha en adapter som kostar 1500



Sök