3783
Sök

Tolkning av CARFAX-Rapport

11 Inlägg
23 oktober 2017
Trådstartare
#1
Hej!

Är på jakt efter min första bil och efter många om och men så har jag äntligen lyckats hitta något som faller mig i smaken. Detta är dock min första bil och jag vet därför inte riktigt hur en bra Carfax-rapport ska se ut.
Reagerade lite på dom 3 senaste besiktningarna, vad skulle egentligen kunna kräva 3 besiktningstillfällen på 3 månader efter ett verkstadsbesök? Magkänslan säger åt mig att vända ryggen till och leta efter en annan bil men mitt hjärta vill verkligen ha den.
Hjälp!

Mvh Douglas

https://www1.garaget.org/gallery/images/217/216304/216304-0d14d0d9cd9d331469ee685e9e2bf9f0.jpg

Avstängd
10 388 Inlägg
23 oktober 2017
#2
Du åker in och får en anmärkning och ska senare komma tillbaka när detta är åtgärdat. Men, vad många inte vet är att du kan få en ny anmärkning (på någon annan/ny sak) vid ombesiktningen. Det kan i sin tur generera en ny ombesiktning. Vilket då gör att man kan stå där med tre turer till bilprovningen som resultat.

Det är alltså fullt möjligt. Utan protokollen kan vi givetvis spekulera hej vilt i det utan att veta.


edit
Senast redigerat av it_mutt (23 oktober 2017)

De som säger att lycka inte kan köpas för pengar...har aldrig ägt en Audi
Shit! -What? Rollers. -No? Yep. -Shit!

11 Inlägg
23 oktober 2017
Trådstartare
#3
Okej tack! Grymt tacksam för svar. smile


Sök