3044
Sök

Midbas + "vanliga högt.?" funkar till detta slutsteg?

Studerande
219 Inlägg
23 maj 2008
Trådstartare
#1
Hejsan, hade tänkt å modifiera om mina dörrsidor i framtiden för å få in en midbas och en "vanlig" högtalare lr hur man säger, i varje dörr. Detta ska då drivas med ett slutsteg. Obs att jag inte har så god kunskap i detta område.

Jag undrar om dessa produkter funkar ihop?

6,5TUM 2-VÄGS: http://micro.se/template/produkter.asp?itemid=83909

Sinus Live 6.5" Midbas:
http://www.carbonize.se/catalog/product … cts_id=269

4 kanal Slutsteg: http://www.webhallen.com/prod.php?id=76998

Tips på nån bra och inte dyr huvudenhet?


10 287 Inlägg
23 maj 2008
#2
Med det steget så kan du dela högst vid 250Hz. Någon erferen billjudsbyggare får svara på om två oktaver i midbasen är vettigt eller inte.
(Dvs att man låter subben gå till typ 60Hz, midbasen mellan 60 - 250 Hz).
I min hjärna känns det bättre att låta en midbas gå lite högre än så (vilket då skulle kräva ett yttre aktivt delningsfilter).

Dessutom: Bygger man så seriöst att man har aktivt delad midbas så bör man nog lägga rätt mycket krut på ett BRA kitsystem så man inte slutar med skitbra bas....och skrikig mid/diskant.

Annars är det ju helt rätt - det är med bra midbas det börjar hända grejor med tex feta bra trummor - som i Spin Doctors/two princes.

/Göran

I have nothing but confidence in you. And very little of that.
(Groucho Marx).
Åker numera Audi A6 -08 4.2FSI

Studerande
219 Inlägg
23 maj 2008
Trådstartare
#3
Asså jag fick tips om att köra på midbas och ett framsystem, kan det vara en bättre idé att köra på ett "kit system" med en diskant och midbas, typ: http://www.carbonize.se/catalog/product … ts_id=339?
Senast redigerat av ChristianHall (24 maj 2008)



Sök