Bra att alla har en egen åsikt, dock väldigt många som tittade och många som körde denna kväll. De som arrangerar det ska inte behöva gå som några föräldrar och ta hand om alla. Man drar till streetrace på eget ansvar helt enkelt. Sen är de ju skildnad också om man är ett gäng som sätter namn på det, då är de ju större press. Är de bara folk som ses och någon random som startar är de ju inget större planerat. Allt bros ju på vad man gör det till.
Tycker det är konstigt att det funkar riktigt bra här i Örebro om man inte står på säkert avstånd så kör dom inte å men men det är ju olika i städerna tydligen... jo det är ett eget ansvar men lite måtto får det vara kan inte vara kul den dagen det händer än olycka!
Om du tittade lite tidigare så startade hon en del bilar, och killen som starta när hon gick förbi sa aldrig till att han skulle starta så.. Hon var nock rättså piss of på den killen på det. Men alla gör misstag!
haha riktigt goo film :D men tänk om något hände :D men nu gjorde det inte :D tänk på säkerheten grabbar hur tuff man än är är man inte så kaxig när man sitter som grillprydnad ;) eller annat ha kul men tänk på säkerheten :D
Lyckad kväll, de gick smidigt och polisen lätt oss va ett tag på vardera ställe. Säkerheten bör ju förbättras, men de kommer. Annars, fina bilar och bra flyt!
Och som sagt, streetrace är olagligt och allt är farligt o riskabelt. Bör inte va så många som gnäller på säkerheten eftersom att köra de hastigheter man kan komma upp i o en del gör på allmän väg i höga hastigheter är riskabelt de med. Nuförtiden kan man dö för allt.
Vilka är det som har annordnat detta rejset? Dom borde ju verkligen se vad säkerhet är i ordboken iaf. låta folk stå sådär längst hela rakan? Det borde ju t.o.m publiken själva förstå vad som kan gå fel då..
Helsingborg är väl direkt inte känd för säkerhet under race, dom racen jag har varit på har det inte varit någon säkerhet alls, påpekade detta i en tråd för något år sedan, då blev jag inte omtyckt! ;D
Lär ju inte bli roligt för någon efter första publik olyckan om man struntar i säkerheten, på mer än ett sett. När mediadrevet börjar gå så skulle inte jag vilja pekas ut som ansvarig...
Streetrace, sisst jag tänkte på de så handlade det inte riktigt om säkerhet. Men eftersom de är säsongsbörjan så har förmodligen inte det styrts upp än.
Tyvärr så är det så det går till på Skåneterminalen, alla år som vi kört där har de stått folk längst rakan. Även om de har varit avspärningsband så hjälper inte de med säkerheten direkt mycket. Massor med olika människor där, alla uppskattar inte det och struntar i dem o drar av.
Hade jag "lekt" med polisen hade jag nog fått mer än en tillsägelse att den låter för mycket, så det var rätt löjligt skrivet... haha hade man däremot sätt dem lite tidigare kunde dem fått sig en liten match :P
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera