Förra ägaren fick inbrott i bilen och givitvis så skadades tändningslåset osv. Gick i god tro och köpte bilen då ägaren själv sa att motorn var schysst sist han startade den, och efter inbrottet har bilen bara stått.
Köpte ett annat tändningslås samt ordnade kablaget och startade bilen med detta oljud. Nu undrar jag om någon möjligtvis kan svara på vad tusan det är som låter? Kammar och knockar samt ventiler/lyftare osv ser bra ut. Inga slitningar osv.
Jag har själv svårt att tro att en motor kan låta såhär från att bara stått stilla.. Då volvon i garaget stod stilla i över 8år och startade utan större problem osv.
Så igen altså, vad sjutton är det som låtar? Vilda gissningar någon?
var kommer ljudet från? men det låter som lyftarna..plocka bort dom och motionera dom.. men tro fan att den låter så när det inte sitter nåt filter och lmm
En vän som jobbar på nissan (bilmeck) har kollat så att det inte skulle ha varit något laget som gått osv, så oljan kollade m.m och det han kunde se underifrån utan större "ingrepp" genom att ta bort tråget är iaf att lager osv är schyssta. Det är svårt att avgöra vart det kommer ifrån, hörs lika högt oavsett vart jag står, även under/över bilen.
Han kunde iaf säga 3 möjliga saker, lyftare, kolvbult-nånting(?), eller lager.
Lyftarna kan få det att låta så pass mycket? :S Njäe, körde utan LMM/filter på min förra 200a ett tag i några minuter och det var inga problem alls förutom ~2000varvs pisset men det ska ju inte spela någon roll just nu iaf, tycker man ju.
okej, få ta loss hela pisset imorn och börja jobba på't tack för svar!
om någon annan har en gissning eller två så är det också välkommet, det är strunt samma om hela motorn får rivas ur altså. jag vill få maskinen att gå bra oavsett priset/kostnad men under inga omständigheter behöva lämna den till en verkstad. hellre att jag får 4a titthål i huven efter kolvarna och med stolthet kunna säga: "jupp, detta är MITT fel" än att vara tråkig och bara ha ett kvitto i handen utan någon kunskap rikare
Oljan var svart som natten så åkte ner 5-50 helsyntet i stället. Knackandet kvarstod, den blev varken tystare eller högre.
Själva ljudet är detsamma hela tiden. Men när jag släpper gasen helt och hållet blir det knackandet ljudet tystare, ibland försvinner det helt och hållet för en halv sekund eller mindre. Men det är märkbart iallafall.
Knackar från ~300 varv upp till ~2.200~ LMM sätter stopp för att kunna prova dra upp den högre och under ~300 så dör den hur mycket jag än vill försöka få upp den i varvet igen. Går inte hålla den nere på ~300 särskilt länge heller, en jädrans utmaning haha
varför hade du varken filter eller LMM på filmen? :S Och om din kompis på nissan sa att det kunde va lyftare och Maximus säger att det är lyftare så råder jag dig starkt att motionera dem.
mitt svar står kvar..vevlagerna slutar aldrig låta tex och det är mer ett dovt bankande
Sant sant! Men lyftarna till dom motorerna kostar väll kvicksilver! Kollade på lite priser innan när jag skulle handla en söndrig och dom skulle ha 900 kr styck för dom om jag inte är ute och cyklar!
Säkert vevlagrena! Kolla bland experterna på 200sx.nu dom vet garanterat vad som är felet på din kärra!
Vevlagren är det inte, låter inte alls så där. Lägger min röst på någon/några lyftare. Prova att lyssna med t.ex en skruvmejsel som "stetoskop" och kolla var ljudet kommer från.
mitt svar står kvar..vevlagerna slutar aldrig låta tex och det är mer ett dovt bankande
Sant sant! Men lyftarna till dom motorerna kostar väll kvicksilver! Kollade på lite priser innan när jag skulle handla en söndrig och dom skulle ha 900 kr styck för dom om jag inte är ute och cyklar!
tackar. får åka ner till garaget imorn med kompisen och ta en titt på lyftarna först av allt. med 25% rabatt på allt samt lite mygel så blir priset lägre men och andra sidan så är det mycket billigare att göra jobbet själv kanske, än att lämna in och bli snuva på över 20,000. Grappen på nissan menade på det att dom river ner en motor, renoverar och sätter ihop igen på 2 dagar, arbetstid på 16 timmar, en timma ligger på 1000kr, så öh ja, 16,000 i bara arbetstid? njäää tack!
men tackar mycket för tipsen, återkommer med svar och om det löser sig. och vem vet? någon annan kanske sitter där ute i sverige med liknande ljud och ett frågetecken lika stort som mitt för stunden you never know!
2st lyftare har gett sig. En på insug den andra på avgassidan. Nu är frågan hur pass skadade dom måste vara för att ljudet skall kunna bli sådär högt? insug: Går trögt att pressa in men trycks tillbaka hyffsat snabbt. avgas: går att trycka in någon millimeter sedan "fastnar" den, blir som ett klickande ljud. Ja tänk er samma ljud som när ni klickar på musen liksom, sen åker den tillbaka (knappt).
Kan en sketen lyftare skapa detta oljud? Någon expert eller kunnig som kan svara på det tro?
Gjorde det. 14 av 16 lyftare har blivit mjuka som tusan i jämförelse mot innan. Har haft dom i ett dieselbad, tryckt ur dieseln, sedan oljebadat dom och sett till så att det kommer in olja i alla 16.
Men 2 av lyftarna går bara inte. Speciellt den på avgassidan. Så jag förmodar att dom har gjort sitt? Eller kanske bara jag som inte mortionerat dom tillräckligt? Ändå satt jag säkert i över en timma med en av lyftarna som går trögt. Borde la nästan räcka tycker man ju?