4470
Sök

bmw 520i oljelampan lyser! hjälp!

Green Street Elite
676 Inlägg
10 oktober 2008
Trådstartare
#1
jag skulle behöva lite hjälp, oljelampan på min bil lyser hela tiden, har nyligen haft problem med att motorn inte gick som den skulle utan den bestämde sig för att gå på 5 cylindrar.
( bilen är en bmw 520i -89 )
jag fick då hjälp av en kunnig bilmekaniker som kollade upp problemet och han visade på att de va en skapligt stor kontakt som låg på vänstra sidan av motorutrymmet.
men efter att det var fixat så började nästa problem, på väg hem från mekanikern så började oljelampan att lysa och vägrar slockna.

har kollat oljetrycks givaren och den var hel, har även kollat oljenivån som ligger på markeringen.. inte längst ner o inte längst upp utan precis där den ska..
har även provat att ta loss själva kontakten från givaren och jordat den mot motorn men utan resultat sad
har kollat runt som en galning på nätet efter elschema så man vet var kabeln kommer ifrån o går till men men har inte hittat något av värde.

så nu till själva frågan då, finns det någon vänlig själ där ute som skulle kunna hjälpa mig med problemet?
hur kan jag förbi koppla jorden till lampan för att kolla ifall det är kabeln mellan lampan och givaren som ligger o jordar?

hjälp!


355 Inlägg
10 oktober 2008
#2
värkar vara ett valigt fel då en kompis bil är lika dan.. vet dock inet vad felet är..

Green Street Elite
676 Inlägg
10 oktober 2008
Trådstartare
#3
ok, tråkigt att de e så på andra bmw oxå hmm men ingen som vet nått om problemet lr hur de kan lösas / testas?

edit : stavfel
Senast redigerat av paradyne (10 oktober 2008)


Green Street Elite
676 Inlägg
10 oktober 2008
Trådstartare
#4
ingen annan som vet?


86 Inlägg
13 oktober 2008
#5
Tips är att kolla på forumet hos www.autopower.se då det är en bmw-specifik sida.


Sök