P-Hellberg skrev:
haagi skrev:
P-Hellberg skrev:
"Klasser: Insugsmotor, Turbo/kompressor och Bästa dumpljud!"
Sug motor heter det .. insug har alla .. och kompressor och sugmotor borde vara i samma klass om nått .. inte turbo och komressor .. men du kanske inte vet hur motorerna är byggda ??
Bästa dump ljud ? dyrast vinner ? Tveksam till det momentet då en motor behöver hög belastning beroende på hur den är byggd för att få upp laddtryck till att dumpa rättvist.
Ska det inte vara klasser beroende på hur många cylindrar motorn har ? eller om det är rak, V eller boxer ?
Aja lycka till iaf .. Kommer nog bli väldigt jämt bland rösterna .. alla tycker olika ..
det är inte det dyraste som vinner. . bara för att en sak är dyr betyder det inte att den låter bäst. . det är inte orättvis eftersom reglerna är samma för alla. sen hade det inte varit rimligt att dela upp det i så många klasser hade blivit för lite bilar i varje klass. . . 4 cylindrig rak, 6cylindrig rak, v6,v8.v10,v12 , Boxer 4a ,boxer 6a, wankel mm har säkert missat hur mycket som helst

... hmmm
Då är det bara jag som tycker att dyra bilar låter bäst

Aja tur att inte jag ska dömma då ..
Det är ju så i andra tävlingar oxå .. så .. lycka till .. ska bli intressant och se hur det går

vissa är inte där för att vinna, har du tänkt på det? jag själv ska ställa ut med min bil trots att det mesta är original på den. man är där för att ha kul och umgås
"You can have any brew you want, as long as it's a Corona"