TurbOla skrev:
Rquired skrev:
Edit: DRIVe är bara snåla på pappret, så vida man inte heter tant Agda och är nyss hemkommen från en ecodrive lektion. Löjligt klen bil måste piskas rejält för att ens hänga med i trafikrytmen, och "piskar" man en bil går den inte överdrivet snålt...
Det är ju märkligt att oberoende biltester som provkört V50 DRIV-e kom ner i lägre bränsleförbrukning än vad Volvo hade angivit.

Volvo hade angivit 0,41l/milen som förbrukning, men man kom ner i 0,39l/milen.
V50n har visserligen mindre tank än V70n, men i testet kom man 116mil på en tank.
Volvo hävdar att deras V70 DRIV-e ska klara 140mil på en tank.
Och om man köper en DRIV-e modell, så är det ju inte för att ha en sportig bil, utan en bil som är billig att pendla eller köra långt med.

Jaha ja, då var vi tillbaka där igen, jag som hoppats att det sluppit igenom...

Rquired skrev:
Och notera nu att jag inte påstår att det inte
går att köra DRIVe snålt, utan bara att kör man på det viset kommer man vara en stor stoppkloss i trafiken. Om man ens står ut, de flesta brukar tycka om att trycka på lite.
För övrigt så anger Volvo 0.39 L/mil blandad körning för V50 DRIVe på sin hemsida i alla fall...Så för att förtydliga lite:1. C30, S40 och V50 DRIVe är bilar som körs aktivt och lockar till detta, vilket förstör den på pappret låga förbrukningen och ger resultatet att man lika gärna kunde köpt en starkare motor och kört på samma förbrukning.
2. V70 och S80 är på tok för tunga för den lilla dieseln och förstör därför den på pappret låga förbrukningen.
Och pendlar man långt är detta ännu tydligare, på landsväg vill man ha prestanda eftersom det skyltas om friskt från 50-60-70-80-90-100 i alla möjliga dumma kombinationer och man måste upp i fart utan att irritera bakomvarande så att de lägger sig 5cm bakom, ljustutar för att sedan göra en livsfarlig omkörning för att vissa sin irritation över att man var i vägen.
På motorväg för lill-motorn jobba hårdare än motsvarande stor och en fartökning,
vilket man också får vara beredd på eftersom lastbilar kör om varandra, bilar med trailers kör om lastbilar och allmänt förvirrat folk ligger i 90 verkliga km/h i tron av att 120 är nått farligt, går riktigt trött.
Alltså i en mening, skillnaden mellan en stark bil och en urtrött snåloptimerad en är betydligt mindre i verkligheten än på pappret och den starkare är värd varenda krona, för mycket mer pengar än så handlar det inte om
