Sued skrev:
NiKeMaN skrev:
norpan skrev:
Det borde väl inte finnas intresse att argumentera FÖR auto-tvätt här på gorg! eller?? Alla tvättar väl sina älsklingar för hand. Hellre 30 min i GDS hallen än 7 dagar hos lackeraren...
Man tycker ju det... Men det finns ett par riktiga pedantkillar (

) i "vintertvätt" tråden som argumenterar för att automattvätt inte ger NÅGRA SOM HELST tvättrepor på bilarna. mohahahaha

Känner mig en smula träffad, självklart ger en automattvätt repor, men det gör alla sorters tvättar så väll handtvättning, dock till vilken utsträckning är frågan?
StalkerK skrev:
Visst ser Volvon ren ut! Men gå närmre och titta nogrannt då kommer man se fina repor och rosor från borstarna i tvätthallen.
Tänk er att det är borstar som oftast sitter på sopbörstar som sitter på tvättmanskinerna på macken! Vad är deras syfte? Sopa golv eller tvätta rent en len yta som en billack?
Jag skulle personligen aldrig rekomendera någon att tvätta deras bil i mackens tvättar. Aldrig.
Med mindre du vill skada, slita, få repor, rosor på din lack!
Tyvärr har du väldigt fel, redan 1998 introducerades borstar gjorda av ett material vid namn "Carlite". Dessa borstar har centimeterbreda "strån", som är luftiga och lätta. Man kan närmast jämföra de med mjuk och böjlig frigolit. Carlite borstar har de egenskaper att de inte ger några repor på bilen eftersom de inte roterar med lika hög hastighet som de traditionella, och så är det mycket lättare. Men de ger ju ändå en mekanisk bearbetning på bilen, vilket gör att man får bort trafikfilmen.
Om någon vill läsa mer om "Carlite" och repfria automattvättar rekommenderar jag Stackens Bilvårdsskola -
http://www.stackenbilvard.se/TORGET/CARCARE/index.htmlEftersom jag misstänker att tråden startades pga av denna artikel -
http://hd.se/motor/2008/01/18/automattv … r-daaligt/ - då bilden kommer där ifrån, kan jag citera den med följande:
"
Förr kunde det vara en svår prövning för lacken att bli piskad av de hårda borstarna. Men är det lika illa idag?
Terje Eklund, teknisk chef på Motormännen, anser inte att man ska vara rädd för att automattvätta sin bil.
-Nej, men man bör
kolla hur det ser ut i tvätthallen innan man använder den. Det är viktigt att borstarna är rena och ser det i övrigt fräscht ut så är det ett tecken på att automaten sköts ordentligt."Butiksbiträdena på mackarna är säkert mer än behjälpliga med att visa er deras tvätthall som i 9 av 10 fall sköts efter rutinscheman. Detta vet jag pga av att jag själv jobbat på en Shell mack, samt att jag har vänner som äger mackar.
Vidare läsning om automattvättar hittas här -
http://www.stackenbilvard.se/showartike … ert=maskinJag argumenterar inte för att man helt exklusivt ska använda sig av automattvättar, däremot lever jag inte kvar på 90-talet som merparten av Sveriges Svensson Svenssons som tror att deras bil blir totalt förstörd av en automattvätt. Om mot all förmodan så skulle vara fallet täcker mackens försäkring din omlackering, vad är din självrisk om du repar lacken på egen hand?
En automattvätt är ett bra komplement till handtvätt, medger att automattvätten i de flesta fall har vissa svårigheter att få rent fälgar till 100%, samt att helt eliminera "vattenfläckar". Men ingen skall i dagsläget vara rädd att köra deras bil genom en automattvätt (carlite) pga repor i lacken.
Sen diskussionen om pris på dessa automattvättar, ja visst kostar de, allt gör det, men oftast finns det erbjudanden, själv brukar jag köpa 10st av Shell's bästa tvättar för 700:-. Vad kostar det för dig att tvätta hemma med allt inräknat? Kemikalier/Medel - Verktyg - El/Vatten osv. Sen bor vi inte alla i hus på landet och har en högtryck i garaget, då är kan det vara behändigt att använda sig av en automattvättar alternativt gör det själv hallar.
Kan helt ärligt säga att om jag skulle köpa en bil och ägaren säger att den enbart var handtvättad skulle jag titta mer noggrant än om han/hon sa den var automattvättad, har sett tusentals sönder tvättade huvar mm pga av den okunskap merparten av handtvättarna besitter.
Kungis skrev:
http://www.youtube.com/watch?v=PZjWkB_q2lE
Visst klippet har blivit kritiserat, men den visar ändå verkligheten i många fall. Hur många "vanliga" personer skulle inte ta upp borsten på marken och inte tänka mer på det? En hel del! Sen som man kan läsa på -
http://www.stackenbilvard.se/showartike … ert=maskin - är det inte speciellt svårt att bli av med reporna gjorda av en automattvätt:
"Det är inte särskilt svårt att polera bort dessa repor.
Det går även att tvätta bort dem med tvättbensin."
Då jag spenderar mycket tid på vägarna använder jag automattvättar ofta, alltid bra att komma på ett kundbesök eller något liknande i en ren bil! Tyvärr har jag varken i denna tråd eller i tråden som Nikeman talar om sett några konkreta bevis eller argument som motbevisar mig, däremot var det informativt att se personangreppen som startade när bristen på argument tog vid...