hej, min kupéfläkt har slutat fungera helt. igår funkade den sen när jag startade bilen igen så funkade den inte, men efter en lång stund så hoppade den igår. jag åkte en sväng idag o stalde bilen och nu när jag skulle åka iväg igen så funkade den inte och den hoppar inte igång efter ett tag. Jag undrar vad det kan va och om det är vanliga fel på saab ? tacksam om man får svar
kan vara mycke de beror på, kolen i motorn som VW_67 sa eller oxå fläkt motståndet. finns massa olika kan vara fläckt motorn som har tackat för sig eller så kan de bara vara ett vanligt litet el fel en glapp kabel på fläkt motorn eller något, kan oxå vara jord fel från fläktmotorn.
mvh Jesper90
Driving with out brian makes it more like a game! -.-
Ett tips. Beroende på hur du ställer recirkulationsspjället så kommer det blir lättare att få ut fläkten. Man kan tro att det är omöjligt när man försöker ta ut fläkten men det går. När du stoppar in den nya måste du vara försiktig med fläktrumman. Spricker den kommer den att slå och skrammla som bara *** när man får fart på den.