Hur mycket hatthyllan gör beror lite på hur högt man spelar, min erfarenhet av 9000(vilket jag har en del) är att om man ligger på normala nivåer 135-140db så kommer man halvera trycket med hatthyllan i. Man kan dock fälla upp bakre delen och tjänar där mellan 1-2dB. O visst är du kanske inte ute efter att spela högt på mätaren men 3dB skillnad kommer du höra av kan jag lova dig! I teorin behöver du dubbla antalet basar och dubbla effekten för att öka 3 db, i verkligheten vinner man oftast mindre än så.
Dessutom blir basen väldigt brumlig och oren. Trattar i hatthyllan kan göra lite skillnad men tvivlar starkt på att det ger samma effekt som att ta bort hyllan.
Bör tilläggas att hatthyllan är gjord av ganska tjock plyfa med aluminiumskenor på sidorna, dessutom har den ljuddämpande matta på undersidan för att minska vägljud från bagaget så den stoppar upp betydligt mer ljud än en "vanlig" hatthylla i liknande bilar.
"Den som ingen turbo har, han får åka utan bar"