Jag är en färsking här på Garaget och har en fråga Det är som så att jag har köpt en ny bil (för mig), en Saab 9-3 -99 2.0t som redan var chippad steg2 hos maptun. Men jag är sugen på att öka lite mer i HK och eftersom jag bor i Norrköping så funderar jag på Nordic.
Min fråga är, kan jag helt enkelt ha kvar delar som slangar, luftfilter och avgassystemet från maptun och endast köpa mjukvaran hos Nordic? Eller är det som så att jag måste byta hela "kittet"? Påverkas det bilens prestanda om den innehåller olika sorters märkes delar, med andra ord, Maptund blandat med Nordic
Det du däremot får kolla upp är om du har den hårdvaran som krävs för den programvaran du tänkt att lägga i. Som sagt, brukar står vilken hårdvara som rekommenderas, från vart den kommer är inte lika viktigt.