4637
Sök

Vinge - Hur formar man?

133 Inlägg
29 september 2011
Trådstartare
#1
Tja

Jag har köpt en billig vinge, och den passar inte riktigt på min passat variant. Säljaren sa att den kom från en golf variant, men det tror jag inte riktigt på.

Men jag köpte iaf den med tanken att jag skulle kuna såga, slipa, spackla och lacka om den. (jag vet exakt var jag ska såga etc) Nu undrar jag bara vad det brukar vara för material på en vanlig vinge, och vilka redskap man bäst kan använda för att såga och slipa.

Jag har vinkelslip och en heavy duty sandpapperssnurrmaskin, men jag vågar inte riktigt använda de för detta jobbet.. tongue

tack för alla tips smile

//fritszol


Forummoderator
26 400 Inlägg
29 september 2011
#2
Bild på vinge och information om hur mycket det är som felar, hade ju inte skadat..

Med ytterst vänliga hälsningar/Lars. Forummoderator
--------------------------------------------------------------------------
Melissa: "But they're all following you?"
Rubber Duck: "No, they ain't. I'm just in front." - Convoy.

133 Inlägg
29 september 2011
Trådstartare
#3
Och varför är det viktigt? Vingar är väl oftast gjort av samma material?

Undrar bara vilka verktyg jag skall använda och vilka verktyg andra brukar använda för sina vingar..


Mvh, fritszol.

(jag kan ta kort senare idag)


Audi A5 quattro driver.
2 203 Inlägg
29 september 2011
#4
Om nu vingen inte är tillverkad av sten eller diamant och du vet var du ska kapa så vad är problemet?
Jag antar att den är gjort i plast.

Använd en kontursåg, kanske en fil och lite sandpapper.

1 327 Inlägg
29 september 2011
#5
Passar det med en vinge på passat variant?

Jag skulle sluta ut att sätta dit vingen, den bromsar ju bara upp luftmotståndet och att den ska göra något positivt med vägegenskaperna tvivlar jag på.


N.O.S Cruisers Stockholm
3 404 Inlägg
29 september 2011
#6
http://ecx.images-amazon.com/images/I/41LOaiWa4tL._SL500_AA300_.jpg
Feincut it ste shit, annars funkar vad som helst, typ din vinkelslip eller fogsvans (blir bara mer att slipa, spackla/plasta).
Senast redigerat av TenZer (29 september 2011)

Rock'n Roll

612 Inlägg
29 september 2011
#7
fritszol skrev:
Och varför är det viktigt? Vingar är väl oftast gjort av samma material?

Aluminium, glasfiber/kolfiber/aramidfiberarmerad polyester/vinylester/epoxyplast, ett par vanliga termoplaster och så vidare... Så nej, alla är inte gjorda av samma material.

133 Inlägg
30 september 2011
Trådstartare
#8
Tackar för svaren, och jag ber om ursäkt att jag trodde att de flesta vingar är gjorda av samma material wink

Också vill jag tillägga att jag ska ha en låg liten vinge så att den förhoppningsvis inte bromsar ner bilen mycket alls (typ som http://speedparts.se/arkiv/bilder/9-5co … Draw73.jpg - även om det inte är någon passat på bilden)


mvh fritszol.



Sök