Uppdate: Bytte kolen (till ett par använda kol men i fint skick dock), tre lampor lös på tändningsläge. Bilen starta och gick utan problem. Körde ett varv, ingen batterilampa lös. Testa backlampor, helljus etc och även kombinera dom. Typ inget alarmerande hände. Och vipps efter en liten stund när jag parkerat så dog den.
Starta igen och den dog efter några sekunder. Sen vart den helt strömlös på tändningsläget. Parkeringsljuset fungerar.
Vandra runt bilen och är allmänt sur och tvär, testar starta - den startar, dör. Startar igen, den går och allt fungerar, batterilampan lyser inte.... sen efter en stund tror jag den dog igen och då gav jag upp en kvart och sitter här.

Den blir alltså nu helt strömlös på tändningen ibland. Inget händer när man vrider nyckeln.
Drönirettab skrev:
Eftersom den har stått i två år så finns förstås risk för diverse oxid på kontaktytor lite här och var, som du skriver. En sak du kan göra är att plocka loss alla säkringar och gärna byta ut dem eller åtminstone putsa plåtrent i ändarna, sedan även försöka putsa plåtrent i alla säkringshållarna.
En standardåtgärd när saker strular brukar vara att "vrida på säkringarna" så börjar sakerna att fungera, men jag föreslår som sagt att gå steget längre och putsa till alla kontaktytor i säkringsdosan.
När det gäller batterilampan så är det enklast att mäta spänningen nere på generatorn så får du reda på hur det står till med laddningen, kolla även fläktremmarna och byt ut om de är hårda och/eller spruckna.

Säkringarna har jag vridit och dränk i både 5-56 och någon elspray från Kjell, då jag hade fel på baklyset(som jag typ fortfarande har -.- )
Har inte bytt dem mer än nån tlll baklamporna. Får putsa dom bättre.
Fläktremmarna verkar ju inte slira, då skulle batteriet dra ur sig märkbart väl?
Dom har skrikit till en eller tre gånger under alla försök till start.
Startmotorn är ju säkert inte helt frisk efter 37300mil. Han kan hänga sig någon gång om året...
Så, kan det luta åt tändningslåset? Fast varför reagerar bilen på att man slänger i backen då?
EDIT: Ojj, fler hade svarat! Ja som sagt, ska kolla upp lite allt möjligt.
Släpvagnskontakten är nybytt för 4år sedan kanske, farsan brukade dränka den i 5-56 men värt att kolla upp iaf.
Jordpunkter får jag kraffsa lite mer i kanske.
TACKAR för alla tips och svar. Nångång ska man väl "lösa" skitet...
