Hallå
![smile](img/smilies/smile.png)
Snart va de dags att ha igång den gamle b230in ja renoverat med nya packningar packboxar vev/ramlager och kolvringar o givetvis tvättat o gjort rent allt
![tongue](img/smilies/tongue.png)
Då va det bara den stora frågan då, Vad ska jag göra? Har googlat massa men alla säger så mycket olika.
Till att börja med vilken olja ska man ha? Mineralolja säger en del o andra säger att den ska gå på samma olja som den ska gå på sen också?
![tongue](img/smilies/tongue.png)
Detta är en original standard motor med 531 o insprut
![tongue](img/smilies/tongue.png)
Sen hur gör man? har läst lite i haynesboken o så, och ska jag göra såhär?
1. Fylla på olja o allt sånt givetvis men vad för olja? Sen starta o låta den gå i ca en timme på 1500 varv?
2 Byta olja o filter efter den stått o gått i en timme, vad för olja denna gång? Sen köra på den oljan i ca 80 mil o gärna ha lite varv på motorn o inte gubbaköra den?
3 Byta olja o filter igen efter dom 80 milen o sen bara ut o köra som vanligt?
![smile](img/smilies/smile.png)
På dom verkstäder jag vart på så när dom bytt motor i en bil till en sprillans ny ostartad motor så häller dom i den oljan bilen ska gå på sen vid första starten sen startar dom den i ca en timme o låter den gå lite på tomgång o går o varvar till den då o då sen byter dom olja o filter igen sen är den klar.
Är det så jag också ska göra?
lite tips o så, så så vore jag himla glad
![smile](img/smilies/smile.png)
mvh