Köpte en Pontiac Trans Am GTA 87 Enligt tidigare ägaren skall den ha nypt då den gick varm. Man plockade isär maskin och bytte vevaxel och olika lager samt alla packningar mm..Motorn kommer att sättas i bilen och provas, funkar... Visa mer
Bilen lastad och klar. Då motor och låda inte sitter i och inte fick plats, måste jag åka en vända till med släp för att hämta dom.. 97 mil med släp på en dag blir det. ?
Upp med bilen för att kolla upp undersidan. Såg bra ut endast lite ytrost på ett par ställen. Kommer att blästra och lägga rostskyddsprimer å sedan body-massa.. Positivt att oken såg så fräscha ut och fungerade med. :-)
Huven borttagen.. Ormbo av kablar och naturligtvis inte uppmärkt.. Nåväl, finns ju beskrivningar över vilka kablar och vart dom ska sitta. Finns det möjligen någon som har en bild alt kopplingschema till motorn (350 TPI 87) så tar jag gladeligen emot den.. :-)
Kommer att se sjukt bra ut. Kommer att gå upp i storlek till 17 tum.. ;-)
Sedan fastnade jag för ett scoop som jag beställde idag..
Ram Air heter det och det är rp glasfiber som gör det. Finns som färdig huv men de e ju fusk! Jobbet gör jag själv.. Ett bra sätt att bli av med värmen i motorrummet..
Ja BLASTbeet. Tror det med. Lite sportigare look tycker jag.. Finns en lika bil på blocket med liknande fälgar och eftersom jag letat efter dom, frågade jag ägaren. Så nu vet jag äntligen vad dom heter. 5100:- för alla 4 va ju inget ockerpris heller
Igår åkte motorn ur igen då jag kände att jag ville kolla upp en del saker. Satte maskin i motorstativ å tog bort tråget och fick klart för mig att det bara var att riva.. Trågpackningen var gammal å läckte och inga andra packningar verkar bytta. Visserligen satt det en sliprad vev i den men kammen såg lite väl "använd" ut. Nu blir det till att plocka ut ur kammen och om den visar sig vara slut, trimmar jag nog direkt med ny vassare kam å chip mm. Hittade ett kit på e-bay med kam, lyftare, ventilfjädrar, drevsats och tätningar mm för ca 3 tusen. En originalkam går på 2 tusen. En sak är klar.. NYRENOVERAD maskin var totalt fel i objektsbeskrivningen på annonsen då jag köpte bilen. Tur att man gillar att skruva