2988
Sök

Ingen olja på stickan men i motorn.

164 Inlägg
6 oktober 2014
Trådstartare
#1
Helrenoverat min polo gti (lager nyrenoverad topp mm) samt har startat och gått fint, inga missljud eller synliga läckage.

Först hällde jag i 3.2L som Vw gjort vid tidigare oljebyten detta var i motorm i 24h, ingen syntes på stickan samt inga fläckar under.
3.5L står i handboken så forsatte hälla på några dl i taget upp till 4.4L.
Motorn har varit helt isär så några dl går åt till att fylla upp alla kanaler.

MEN ingen olja har synts på stickan, helt snus torr.
Ser att stickan går ner i tråget och den går att "trycka dit".
Dividerat lite med vänner  som tror att stickan kan vara för kort, men känns långsökt då olja var på stickan innan dock långt ner. Kan stickan blivit felmonterad nere i  på något sätt?

Stort tacksam för alla svar och tips  ///Matte

298 Inlägg
6 oktober 2014
#2
En felmontering är ju inte att utesluta. Hur sitter stickan monterad? om den bara är in tryckt i ett hål som den brukar vara så kan det lönas att ta ett nytt försök. Smörja in o-ringen med lite vaselin eller silikon spray för att undvika att den går av/kilar fast. Tryck ner den så långt det bara går och antagligen skruva fast.
Om du har samma sticka, rör, block och tråg som förut så borde ju oljemängden vara samma som tidigare.


164 Inlägg
8 oktober 2014
Trådstartare
#3
Hur skulle detta isf gå till?

Det enda jag gjort med oljestickan är att lossa den från insuget (där den är fäst) samt monterat tillbaka den vid insuget där den är fäst.

Har kollat att det är rätt längd på stickan med Vw samt kollat så att den sitter ordentligt fast i tråget.

Tänker att något gått fel till när tråget blivit påmonterat men förstår inte hur samt har andra bilmekaniker sagt att det inte går.

Och är 110% säker på att tillräckligt med olja finns i bilen för att det ska komma på stickan.

Tacksam för svar

298 Inlägg
8 oktober 2014
#4
Det låter ju helt otroligt, men om oljenivån syntes på stickan före renoveringen borde den ju enligt alla konstens regler göra det nu också.
Om du tar loss oljetråget och lämnar kvar stickan så borde den ju sticka ut en aning mindre än tråget. Det går ju förstås att prova sticka ner en järntråd tills den bottnar och se om det blir olja på den.


164 Inlägg
8 oktober 2014
Trådstartare
#5
Jo exakt, det är det som är jobbigt och det är därför man kliar sig i huvudet!

Skall testa det med järntråd och återkomma.
Riva tråget blir det sista som händer, skall prova montera om stickan innan isf.

Tackar för snabba svar!


Sök