Hej alla! Vill bara börja med att säga att jag inte alls är kunnig när det gäller bilar, alltså på en sån nivå att jag knappt klarar att byta däck själv

Det är som så att jag inte kört med bilen nu på hela vintern då jag i början av November upptäckte fel på bilen.
Åkte till jobbet som vanligt en dag då oljelampan började lysa, cirka en gång varje 30:e sekund eller nå, blinka till och lät i hela bilen.
Fyllde då på olja men samma sak händer igen, kollade oljestickan och oljan ligger mellan min/max precis som den ska.
Körde ett par dagar till och fick sedan se att det är brunt klet/slem/skumm eller vad man ska kalla det på olje stickan.
Vad kan detta bero på. Farbrorn säger att det är topplocket som har pajat men han vågar jag inte lita på. Såg även att topplock ligger på hela 6-8 000 kr ??? Vilket inte låter så kul.
Någon som har koll på detta?
AUDI A4 Sedan 1.8 T, 150 Hk, [8E2, B6], Modellår: 2003, Tillv.mån: 2002/06, Motorkod: AVJ