Var nere till Saab-handlarn idag och beställde nya Ice Block halogen-lyktor till bilen, så dom kommer imorgon. Ska bli spännande och se hur dom ser ut på bilen sen.
Igår och idag har jag pysslat med lite mysbelysning under bilen, så man syns när man kommer ute på vägarna
Sen har jag rivit ner hela bagaget idag för ombyggnad. Förstår inte att det tar 2 timmar att riva allt och 2 dagar att kolla in allt. Såg att det behövdes en hel del mer dämningsmatta när jag fick bort inredningen. Sen blir det iväg under veckan och köpa mdf och spånskiva för att börja bygga golv och baslådorna. Får se vart detta kommer sluta.
I förrgår hade jag trevligt sällskap från Trollhättan, prata lite bilar och sålde mina usa-lyktor. Igår kom mina nya Ice block lyktor till bilen. Så var bara att ta fram avbitartången, krympslang och lödkolv. Var inga problem att byta från gammal till ny kontakt. Alla färger stämde inte direkt överens, men lyckades hitta bra i WIS. Så 30 minuter senare var lyktorna inkopplad och klara.
Fick även slänga på vinterdäcken, då den stod kvar på sommardäck i garaget. Fick slita lös regskyltarna som satt fasttejpade med dubbelhäftande på gamla fronten och bakluckan, sen fick bilen komma ut på lite luftning. Så nu är bilen körbar och kan användas i vardagen igen. Är bara foliering och nytt avgassystem som saknas på utsidan just nu.
Blev även en tur till Wafab Bil idag så dom kunde hjälpa mig att aktivera dimljusen, då jag inte haft några förut på min. Passade även på att kontrollera batteriet och lite felkoder. Batteriet var bra, men hade felkoder på klämmskydd i framrutorna och kabelbrott i sensor till vänster bakruta. Får ta och kolla över vad det kan va som krånglar.
Bra fixat! Du ligger i som tusan med bilen. Vad har du för ledbelysning under bilen? Är på jakt själv efter små enkla lampor med svag belysning. Några tips?
Tack till alla som följer och tittar i våra projekttrådar .
Bra fixat! Du ligger i som tusan med bilen. Vad har du för ledbelysning under bilen? Är på jakt själv efter små enkla lampor med svag belysning. Några tips?
Det är faktiskt en slinga från Wish som jag testar. Den gick på 200kr så var bara tvungen. Funkar jättebra, går att ställa olika färger, ljusstyrka och så kan du ställa den så den blinkar efter musik om man vill. Nackdelen är att kablarna är lite för korta, så jag fick klippa av dom och skarva.
Djo skrev:
Blir stiligt det här
Turbo-X skrev:
Grymt snyggt jobbat! Målet börjar ju bli väldigt nära nu!
Tack!! Målet är väldigt nära just nu, utsidan är det inte så mycket kvar på för tillfället. Men jag ska börja bygga nytt i bagaget nu snart.
Har börjat bygga fäste för ipaden som ska in i bilen nu. Har lyckats få till alla former som dom ska va, så nu ska allt snyggas till och få bättre form på allt.
Hunnit med att finspackla hållaren idag. Fick till formerna riktigt fint på den, hoppas bara att den kommer bli bra i bilen sen. La på första lagret färg nu, så får den stå över natten. Imorgon blir det att slipa ner den och se om jag missat något, annars är det bara på med ett lager färg till och sen klarlack.
Måste även komma på en lösning så ipaden sitter fast när man kör, ös på med idéer. Det här är fotat efter första lagret med finspackel, så ni kan va lugna. Jag la på ytterligare 4 lager efter det
Blev inte nöjd med resultatet från i torsdags, så slipade ner det mesta och la ytterligare fyra lager spackel för att få det bättre. Så jag la på ett nytt lager färg igår kväll så det fick torka ordentligt under natten. Idag mattade jag ner färgen och la på ett tunt lager klarlack. Det såg ganska okej ut, men finslipade det värsta innan jag la på det slutliga lagret med klarlack.
Blir det här inte bra, så åker den in i bilen sålänge så klär jag den med kolfiber framöver istället. Nu får det torka över natten och nu blir det några öl och badtunna i snön.
Idag började bygget av bagaget, går sakta men säkert framåt. Blir att tänka många många gånger innan sågande, så utnyttjar snickar-brorsan så mycket det bara går Kommer bli väldigt små baslådor, så lär behöva pressa dom fulla med ull sen.
Har även diskuterat lite folieförslag till bilen med en säljare från Hexis idag, så väntar med spänning på samtal från honom. La även in en anmälan att få stå med STCS på elmia i påsk, så håller tummarna för det.