6 januari 2007
Trådstartare
Hej allihopa!
Jag har fått lite problem med min Golf II 1,8 från 1989.
Problemet visar sig när motortempen har nått ungefär mitten på skalan, då det slutar komma varmluft från kupéfläkten. Innan dess är det bra sprutt på den, med härlig värme.
Tror att det försvinner lite kylarvätska, eftersom jag får fylla på lite då och då. Dock inte alltför ofta, vad jag har märkt. Nivån spelar ingen roll, värmen kommer fortfarande i början och slutar efter ett tag.
Ibland ser mätaren ut att vandra riktigt högt på temperaturskalan, men om man släpper på gasen lite och rullar i ca 50 knyck vandrar den ner mot mitten igen, och lite värme kan smita ut från fläkten.
Jag har läst många olika varianter här, med bland annat termostaten, vattenpumpen och att lufta systemet. Vad verkar mest troligt? Jag kan aldrig hitta några pölar / fläckar under bilen.
Tacksam för hjälp!