Jag köpte en BMW 320i -07 för snart ett år sedan. Innan köpet plöjde jag igenom varenda forum och jagade information om vilka svagheter och brister dom olika BMW modellerna har, och konsensus verkar vara att just e90/e91 före 2008 och med N46 motorn är den enda modell som "bara funkar". Sugmotor utan någon turbo som krånglar, stabil drivlina, ingen extremt komplicerad elektronik. Moderat prestanda (läs: tokslö) men man kommer dit man ska utan några problem.
Nu har jag bara haft bilen i ett år, men hittills har den varit problemfri. Enda "krånglet" har varit ett hjullager och en tjutande servopump, men båda dessa felen påpekade jag vid köpet så firman bytte dom kostnadsfritt. Dock är det en liten bil, så jag skulle inte rekommendera den för en barnfamilj. Visst går det att få in barnvagn och barnstol och dylikt, men inte enkelt.
Som många redan påpekat så är det japanskt som gäller om driftsäkerhet är prio. Man kan säga vad man vill om japanerna men dom fungerar, så är det bara.