19 november 2018
Trådstartare
Hej,
skulle uppskatta råd och tips angående bilköp. Randvillkoren är:
- SUV
- 4-hjulsdriven
- Helst större modell, men även mellanstor kan funka
- Snygg, vill bli glad varje gång jag ser den
- Bekväm att åka i. Behöver inte vara särskilt sportig eller kul att köra, bättre med mjuk fjädring och låg ljudnivå för att gunga fram i stan eller på motorvägen.
- Någorlunda driftsekonomi = diesel. Behöver inte ha någon monstermotor. Runt 250hk duger.
De jag funderar mest på är:
- Audi Q7 (2016-): Går att hitta för ca 400.000kr med ca 6-8000mil på mätaren. Stor och bekväm men kanske lite för slätstruken.
- BMW X5 (2014-): Gillar stilen och verkar vara en bra bil i övrigt. Känns lite gammal nu när en ny modell är på väg ut.
- Range Rover Sport (2014-): Ligger på strax över 400.000kr med knappt 10.000 mil på mätaren. Grymt snygg både på in- och utsidan. Väcker verkligen habegär. Kvalitén enda frågetecknet.
- Porsche Cayenne (facelift från 2015): Ungefär samma prisnivå som Range Rover Sport. Inte lika snygg på utsidan men insidan är helt fantastisk. Tysk kvalitet?
- Porsche Macan: Samma pris som en Cayenne med samma mil/årsmodell. Snyggare på utsidan men enklare på insidan. Mindre, men fortfarande tillräckligt stor.
- Volvo XC60 (nya): Finns knappt som beg, men en enkelt utrustad modell kan fås för ca 400.000kr. Fördel med en ny eller nästan ny bil. Snygg men kanske liiiite anonym.
- Volvo XC90 (2015-): Snygg och trevlig bil, men känns inte som att den matchar t ex Range Rover Sport och Cayenne som finns för ungefär samma pengar.
Tankar och råd?
Tackar!