4272
Sök

Andra bilar som har samma däck/fälg som Corolla 2006 kombi?

115 Inlägg
26 mars 2022
Trådstartare
#1
Jag sitter och söker runt på begagnade däck med fälg till min Corolla och det går lite sisådär. Inte så mycket resultat nära där jag bor.

Finns det andra bilar som har samma fälgar som jag kan söka på?

Angående fälgar, är det fler mått än navhål och bultcirkel att tänka på, förutom tum?

Jag hade plåtfälgar till en Peugeot 107 för länge sedan där två av dem endast kunde sitta bak för att de kom emot bromsoken fram till. Hur förhindrar man att det är ett problem när man ska köpa fälgar? Där var ju navhål och bultcirkel rätt, men ändå gick de inte på.

Skulle vara bra om det fanns en sida där man kan se vilka bilar som delar samma mått på fälgar! På Corollan är det 4x100 och navhål på 68mm.

Tack på förhand

7 492 Inlägg
26 mars 2022
#2
Rätt inpressningsdjup/ET och bredd på fälgen kan vara bra att veta.
För stort positivt inpressningsdjup kan kompenseras med "spacers".

6 158 Inlägg
27 mars 2022
#3
Är det verkligen navhål 68mm? Det brukar det inte vara på Corolla. Men det är bara att googla bultcirkel så får man upp massor med sidor som har tabeller över vad olika bilar har för mått. Men som sagt, håll koll på ET så inte fälgarna kommer för långt in eller ut. Lite skillnad kan funka men inte hur mycket som helst


Sök