Varit nere och slipat under på vid bagageutrymmet och sedan på rostskyddsprimern Före: Efter: (svårt att ta en enhetlig bild när man är inträngd mot väggen) Rosten som ska lagas:
Bror var i garaget och höll på å byta högtalare i dörrar etc och han tyckte inte ja fick slipa och ha mig (tänkte börja med rostlagningen) så det blev bara att jag kopplade loss lite el, slangar, gas-vajer etc samt tog lös servon från motorn så nu är de bara att ta bort kardan och och växellådsspaken så är det bara att hiva ur spisen...
dåliga bilder man ser knappt vad det ska föreställa
Möjligt, det är dålig belysning i inre garaget och jag har bara en 3mpixel digitalkamera så men det är ju bilder på hur det såg ut i bagageutrymmet så, har lite rost att svetsa och sedan målas kan ja rulla fram den i främre garaget så det blir lite ljus och ta kort när det är klart.
Då jag inte sovit på bra precis typ ca 24h nu ( ska försöka vara uppe så länge som möjligt idag och sedan försöka sova till morgon dagen, ändå sättet för mig att få tillbaka dyngsrytm inför skolstart ) så har jag bara varit nere en sväng idag, började slipa svetsarna på det jag gjorde igår och då ser jag detta: Följde förmodligen med när jag knackade till plåten för att svetsa nere (fäste den uppe först) och jag var helt enkelt inte uppmärksam nog så jag tänkte hämta baklyse i förrådet sen och kolla om det syns/gör att baklyset inte går dit eller sitter rätt eller något. Såååååååååååååååå jag svetsade andra sidan: Är lite att fylla i men så gott som klart!
Vart nån timme i garaget idag å... Kom på att jag måste fixxa där plåten vek ner sig då det är där listen ska sitta och är inte plåten rak blir nog inte listen det heller #-o Så jag snitta den nya plåten jag svetsat dit, vek upp plåten där listen ska sitta och drog en punkt där för att den inte ska vika ner sig igen... Sedan svetsade jag springan till höger: och en liten 90graders plåt i hörnet för att det inte skulle va nå hål där: Där ser ni även det som är kvar att svetsa ihop, klurar på det imorgon om inte bror/far ska ha garaget (båda var lur på att ha garaget så kanske får gå upp tidigt och sno åt mig det )
den där biten, finns inte den att köpa som ekonomi plåt... Ställ kllockan på rigning kl 05,00 eller så sover du i garaget.
Har jag inte ens tänkt på men är ju snart ihoplappat nu, kanske inte världens vackraste men bättre än det som var där då det var mest plåtbitar ditsatta med silicon och några punktar för att det skulle se svetsat ut Är annars ingen riktigt jättepanik nu heller med bilen. (vi väntar någon månad på att få den )
Vänstra hörnet klart: Sen tänkte jag svetsa ett litet hål i högra hjulhuset underifrån och efter att ha pallat upp den och och tagit lös hjulet samt kryper under ser jag en mindre rolig syn... det är upprostat hela vägen vid balken plus lite på själva balken, det är svetsat innifrån men det kommer ju bli värre om det är kvar som det är och får fortsätta rosta mer men detta skulle dock min far hjälpa mig med.
Far var ner och började kapa upp idag för att fixxa det som var i hjulhuset och uppe vid balken: sen såg han sprickor i lacken där stötfångaren sitter så han satte slipen och jorå det var nå kilo spackel där :S (enda bild jag fick med blixt utan reflektion) Som synes (tror inte kameran visar alla) så är det små hål lite här och där så detta måste åtgärdas också.... Ska gå igenom tillsammans och se hur vi ska göra med det och sen om far gör det eller jag gör det får väl se, spelar ingen roll om än det är skönt att slippa så kan jag likväl göra det å.
Varit nere ett tag idag, skulle svetsa dit 2 plåtbitar då det blev lättare en en hel då den skulle behövt "vridits" för att följa det jag kapat på undersidan baljan men kom bara såhär långt: SEN TOG TRÅDHELVETE SLUT! så det måste inhandlats ny rulle.... Jaja, kapade bort det dåliga som bara spacklats över på bakskärmen: Sen tog jag bort högerframskärm då ja hade tänkt slipa/måla/lagt på ny underredsmassa då jag antog att de skulle vara en del åtminstone ytrost där men tamejfan dem hade gjort något seriös på bilen och hade redan gjort detta! även på insidan av skärmen... Så slapp man ju det iaf... sen såg jag batterihyllan och bestämde mig för att kapa lös den samt kapa bort fästena för den. För att batterihyllan ska hit sen: Ska inte ligga ända i botten som den gör nu, ska snygga till hyllan och göra fästen för den så det går att skruva dit så man kan komma åt och måla nere där och sedan sätta dit den + batteri...
gör inte som jag gorde med BMWn kapa inte bort allt dåliga på en gång utan gör en sak i taget annars kommer du tröttna jag tröttnade så jag köpte en rostfri volvo istället:cool:
gör inte som jag gorde med BMWn kapa inte bort allt dåliga på en gång utan gör en sak i taget annars kommer du tröttna jag tröttnade så jag köpte en rostfri volvo istället:cool:
Jag traskar på i den takt det blir, har en del med skola och grejjer med. Inte första bilen jag lagar rost / ska lacka om etc på!
Ny trådrulle inhandlad så nu fick man lite till gjort. Hjulhuset nästan färdig svetsad, lite att fylla igen bara men vart less på att ligga under å svetsa så jag började med bakskärmen också. 2 dåliga bilder men det visar väl att man gjort något.. (hur jag än gjorde när jag tog kort på bakskärmen reflekterade det sig, även om jag tog bort blixten och körde bara med arbetslampan... menmen syns väl att den sitter där på eget bevåg blir förhoppningsvis bättre bild när allt är svetsat där)
p.g.a lite olika anledning så kom jag hem rätt sent idag så bara blivit en timme i garaget men hann fylla i hålet där det saknades efter det jag svetsade igår då plåten ej hade 100% passform, började att svetsa en plåtbit innifrån och sedan sätta några punkter på utsidan med. Sen gjorde jag plåten för bakkant på bakskärmen, måste bara finlira "kurvan" sen när när jag punktat fast den då det var lite svårt å göra när den var lös men fick till det hyffsat, kommer få fylla i med en plåtremsa ovanför sen också.
Har svetsat igen stora hålet i bakskärmen nu, nu är det bara lilla hålet som är inringat ( visste om det men glömde bort de när jag var nere, såg de på kort nu annars hade ja tagit det på en gång när jag liks höll på ) och några små hål som ska fyllas i i hjulhuset och sedan ska bilen pallas upp på andra sidan för att kolla att det inte är samma sorts fusklagningar där.