2 augusti 2008
Trådstartare
Hej jag var för några timmar sen ute och åkte en sväng på byn och allt var frid och fröjd.
Jag åkte hem och parkerade bilen för en timme eller två, och sen när jag kommer ut för att köra igen så märker jag först att inner belysningen inte fungerar när jag öppnar dörren, och sen så startar jag bilen och märker följande saker:
Instrumentpanels belysningen och dimljusen fungerar inte då jag har ljusknappen på lägsta hacket (då de vanligtvis fungerar) fast de fungerar då jag vrider ett hack på knappen.
Sen ser jag att Batteri lampan, Varnings lampan för bromssystemet och Varnings lampan för låg olje nivå lyser.
Och ingen utav dom lamporna lyste när jag ställde ifrån mig bilen två timmar tidigare.
Någon som tro sig veta vad som kan vara fel?
Olje nivån vet jag är ganska låg så den lampan kan ju ha tänds av de skälet, men jag tycker de låter konstigt om både generatorn och bromssystemet går sönder samtidigt, för de finns kräm i batteriet och bromsvettske behållaren är full.
Är hemskt tackas för svar!
Senast redigerat av stellan_dahl (2 augusti 2008)
Celica 2.0 Gti -90