4216
Sök

Mitsubishi Eclipse -93, totaldöd, jordfel?

62 Inlägg
15 februari 2009
Trådstartare
#1
Jag har en Mitsubishi Eclipse -93a som nu vägrar att starta..
Körde upp den till jobbet i Sälen för att sen låta den stå ute över en natt & när jag dagen efter skulle ha den igen så startade den inte. Fick inte igång innerbelysning eller någonting, totalt tvärdöd. Har nu inte prövat med startkablar än men ska göra det så fort någon annan med kablar & fungerande bil kommer till boendet.
Jag hade samma problem med ett gammalt batteri men då fick den ändå ström men startade inte upp ordentligt och fick ta startkablar, bytte då batteri i tanken att det gamla batteriet inte pallade kylan & inte kunde ladda upp ordentligt då.

Tror starkt på jordfel men någon annan som kan ha någon aning om vad felet kan vara?

21 761 Inlägg
15 februari 2009
#2
Du kan redan nu kolla ifall det är batterifel om du vill. Ta en multimeter och mät på själva batteripolerna, dels med allting avstängt och dels när du vrider nyckeln i startläge. Om spänningen verkar bra även vid startförsöket, dvs helst inte under 10 V ifall det handlar om kallstart i typ 20 graders kyla, så kan du flytta minusmätpinnen ner till motorblocket och testa att starta igen. smile

62 Inlägg
15 februari 2009
Trådstartare
#3
Jag har tagit bort jordkabeln från batteriet och låtit den vara borta ett bra tag och likaså pluskabeln men ingenting händer.
Pappa pratade om jordningen mellan generatorn & karossen?


Sök