3870
Sök

Vad skulle passa bäst till detta?

12 Inlägg
5 augusti 2009
Trådstartare
#1
Om jag skulle köpa Pioneer DEH-p3100ub och använda det tillsammans med JBL GTO1204bp-p, vad skulle då passa bäst till?

Jag tänkte köpa 2 st 6x5" högtalare, och 2st 6x9" att ha till där bak. Det och ett slutsteg som skulle driva detta då.

Någon som har något bra tips?

Jag skulle också gärna vilja driva baslådan på 4ohm och inte 2 då jag hellre vill ha bra ljud och inte bara högt ljud.

Finns det någon baslåda som är bättre för ungefär samma pris? Jag är ganska förtjust i den.

tack

Hifi Freak
462 Inlägg
5 augusti 2009
#2
Om det är bra ljud du vill ha. Skippa då 6*9 orna. Och lägg istället dom pengarna på ett bättre framsystem.

Dom som sitter bak har sällan betalat något av annlägningen. Så bättre o lä'gga pengarna fram.

/Andreas


GAS democar 2018!
8 744 Inlägg
5 augusti 2009
#3
Är det en JBL GTO1204BP eller en GTO1204BP-D låda som du har? Om det är den jag tror, BP-D så tycker j jag nog att du ska satsa på ett riktigt, bra monoblock och köra den i 2Ohm. Om du ska köra den i 4Ohm (vilket jag inte förstår varför, vist om du köper ett billigt steg så lämnar det ingen bra effekt i 2Ohm) så behöver du ett 4-kanals steg där du bryggkopplar kanalerna, eller ett 2-kanals steg som lämnar mycket effekt.

Jag har själv testat en GTO1204BP-D med mitt GTO14001 steg och den spelar på riktigt bra! Men det steget är lite överdrivet för den lådan. Om du vill köra vidare på JBL och ha ett steg som lämnar nog med effekt (bra effekt) så kan jag rekommendera GTO7001. Vist du kan få tag på ett billigare steg som lämnar mer effekt, men det är ändå en relativt dyr låda så du bör lägga några kronor på ett bra steg.

I övrigt så håller jag med T-röd, skippad 6x9orna (speciellt då du ändå ska ha en grym baslåda). Om du ändå vill ha nånting för dom där bak så kan du köpa vad som och driva på stereon, vad har du plats för? Vad vill du ha fram, koaxialer eller ett kitsystem? Ett kitsystem låter helt klart bäst men kostar något mer än motsvarande koaxialer, men det beror på att det är bättre komponenter i kittet.

Saab 9-3SC {SQ-edition}
Ny bil och nytt projekt, nu börjar allvaret!

12 Inlägg
6 augusti 2009
Trådstartare
#4
Jag gör som ni säger i så fall och köper mig ett bättre högtalarpar framtill,

Alpine SPR-17S
Alpine SPX-177R
JL Audio XR650-CSi

Tycker att någon av de kan vara något bra att ha?

När det gäller steget så håller jag med om att ett monosteg hade varit det bästa till att driva lådan men behöver jag inte köpa ett separat steg till högtalarna framme då? Jag låter min kvarstående budget avgöra om jag köper ett GTO7001 eller GTO14001 steg, båda två var bra rekommendationer.

Tack så jätte mycket för svaren!!

5 852 Inlägg
6 augusti 2009
#5
De högtalarna du har tagit upp där är inte alls fyskam och tänk på ett bra steg till dem så kommer du rocka på bra.

Sen till monodelen där sen så får du ju bedömma lite själv vad som är nödvändigt då du kommer klara dig på båda smile

www.Stereospecialisten.se - Nu med fysisk butik i Göteborg

GAS democar 2018!
8 744 Inlägg
6 augusti 2009
#6
Om du vill kunna utnyttja lådan riktigt så är det ett monoblock som gäller, visst det finns grymma 2-4kanals steg som lämnar mycket effekt, men dom kostar... Så om du inte har platsbrist så rekommenderar jag helt klart ett monoblock till basen och ett 2- eller 4-kanals steg till framsystemet.

Saab 9-3SC {SQ-edition}
Ny bil och nytt projekt, nu börjar allvaret!

Basknarkare
470 Inlägg
6 augusti 2009
#7
ChriZtoffer skrev:
Om du vill kunna utnyttja lådan riktigt så är det ett monoblock som gäller, visst det finns grymma 2-4kanals steg som lämnar mycket effekt, men dom kostar... Så om du inte har platsbrist så rekommenderar jag helt klart ett monoblock till basen och ett 2- eller 4-kanals steg till framsystemet.

typ mitt 4kanals big_smile leverar dryga 2x500wrms i 4 ohm ^^ räcker ledigt o lätt till 2 normalkraftiga basar tongue

Team Carbonize

12 Inlägg
8 augusti 2009
Trådstartare
#8
Nu är det bara till att vänta o se

tack till er alla för hjälpen !!

Kanske tar något foto och lägger upp o sidan

Tack!!


Sök