4117
Sök

Escort -95 rycker vid gaspådrag

2 Inlägg
5 november 2010
Trådstartare
#1
Hej,
har precis skaffat en escort från 95 som när den blir riktigt varm rycker fruktansvärt mycket när man gasar. Vid tomgång går den fint och även när man kör med konstant gas. Känns som att det är nåt elektroniskt som slår av tändningen vid gaspådrag för när den rycker och ja fortsätter att trycka gasen i botten så slutar den att rycka och motorbromsar istället och så fort ja släpper upp gasen lite igen så rycker den. Sen om jag trycker ner kopplingen när den motorbromsar på fullgas så dör bilen, den stänger alltså av tändningen av nån anledning.

Jag har gjort vanlig service på bilen, bytt olja, oljefilter, luftfilter, bränslefilter, kamrem osv. Stiften kollades men de såg bra ut, verkade vara bytta för inte alls längesen.
Jag har dessutom bytt tändkablar, bytt plats och grejat med olika relä för tändsystemet, testat att kopplat ur lambdan, men den beter sig precis likadant.

Läste i nåt forum där folk hade liknande problem att man kunde testa vrida av och på tändningen när man körde, och detta hjälper faktiskt, i typ 2 minuter, precis som att nåt nollställs men återgår till fel strax efter.

Behöver verkligen hjälp, vill inte lägga mer pengar på chans nu.

tack på förhand /micke


6 657 Inlägg
5 november 2010
#2
mad_trix skrev:
Testat att kopplat ur lambdan, men den beter sig precis likadant.

Där har du felet

De/Dem

Tesla Senior Technician
2 307 Inlägg
5 november 2010
#3
För mig låter det som ålig tändning. Typ stift eller kablar.

Dessa motorer har en gillar inte å gå på andra stift än Motorcraft (Fords egna) å dyra e dom inte heller så det kan ju vara ett ställe å börja.

The faster you go the closer you are to heaven. Mitt egna ordspråk
Proud Member of Team Trailer Trash


Sök