3 november 2010
Trådstartare
Har precis köpt min nuvarande bil, en redig Svensson-bil. En Volvo s70.
Fick den till ett snällt pris eftersom den gamla ägaren skulle vara duktig och dölja hålen som fanns kvar i kofångaren efter hans extraljus. Han har då tagit en stor bit silvertejp och tejpat över hålen och sen sprayat tejpen i en orangefärg.
Har nu fått bort tejpen och under är färgen fin och röd som resten av bilen, men det är nu som en "ram" med orangefärg mitt på kofångaren.
Har provat rubba bort färgen, men den är rätt tjock på vissa ställen och jag får inte bort det. Är det nån som har erfarenhet av detta dilemma, är det fint våtsandpapper eller nått kemiskt typ acceton som funkar bäst.?
Vill självklart inte förstöra lacken under. Är lacken som är under känsligare för den är på plastskärmen?
Allt som kan hjälpa är tacksamt.
/ Johan