4177
Sök

0

91 Inlägg
9 juni 2014
Trådstartare
#1
0
Senast redigerat av Mgamhov (9 december 2017)


827 Inlägg
9 juni 2014
#2
Kan besvara frågan ang ingen bok, många us modeller har inte servicebok min första c6a hade inte heller det, men kan säga att från försök hitta dig en med 6.2l motorn som uppgraderades en aning!
I övrigt fin och rolig bil men skulle hellre skaffa m3an e92
Mkt mer bil och kvalité för pengarna

Ingen dör oskuld för livet f*ckar oss alla!

827 Inlägg
10 juni 2014
#3
Har ägt 3 corvetter så kanske därför jag rekar andra då man tröttnat men förstår din tanke :-)

Ingen dör oskuld för livet f*ckar oss alla!

1 365 Inlägg
10 juni 2014
#4
Det är ju ingen större skillnad mellan 6.0 och 6.2 motorerna. Topparna är bättre på LS3 men en LS2 håller enkelt för 600RWHP oöppnad och då kanske det finns pengar över till trim. 

Manuella växellådan är skottsäker, Corvetten har en något klenare T56 än GTO men den tål hur mycket som hellst den också. Från 2008 är det TR6060 som är minst lika stark med bättre länkage.

Det som talar emot Corvette är ju de där j-vla bladfjädrarna samt att de inte är så skojiga att meka med. Annars snygg och bra bil

Men jag hade provat en Viper också om jag vore dig.


125 Inlägg
10 juni 2014
#5
LS2 och LS3 är skottsäkra kräver bara vanligt underhåll inget annat du behöver inte oroa dig för svindyra servicar Många USA bilar saknar servicebok eftersom service är billigt i USA och därför servas de också oftare. De vet knappt vad en servicebok är? I min senaste GTO hade ägaren själv gjort löpande oljebyen med bra doc. kolla ev. i instruktionsboken med kan finnas notering om sånt kanske?

Lycka till du blir inte besviken jag skulle dock inte köpa en 05a satsa på en lite nyare ingen större prisskillnad och helst en Ls3 förstås


138 Inlägg
10 juni 2014
#6
Mgamhov skrev:
Tjeena, då va de dags att gå från tyskarna till amerikanarna! Sålde nyss min M3;a och har bestämmt mig för att köpa corvette (efter att jag provkört en kompis) Har sökt runder på tips och råd men inte hittat jätte mycket, och det jag hittat är från 2010 där omkring och lite har ju hänt sedan dess smile

Tänkte som sagt höra med er har vad man ska akta sig för, givetvis drar jag carfax på bilar jag ska åka och kolla på så allt ser ut att stämma med miltal mm , men menar mest saker som är av slitage vid ett visst miltal (svävande fråga jag vet) eller speciella servicear som är lite dyrare? Som sagt, saker man borde kolla och kan pruta på som köpare ? försöker sikta in mig på årsmodell 07 men 06 går med bra, 05 hade barnsjukdommar ?

Är intresserad utav den manuella lådan, är den bra ? inga kända problem med låda eller koppling ?
Någon som mejlade tillbaka sa att det inte finns servicebok utan att han har det på datorn, är det något som stämmer eller dem har isåfall valt att göra så själva ?

MVH Michel

http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=289376

I den tråden finns en del att läsa angående Corvette C6.

249 Inlägg
10 juni 2014
#7
Köpte en röd manuell coupe -05a för en vecka sedan. Jag är skitnöjd. Så jävla goa bilar. Hade en c5a innan men det går inte att jämföra dom två, en helt annan bil:)

Du kommer inte bli besviken!smile

// genetorp

138 Inlägg
11 juni 2014
#8
Mgamhov skrev:
tackar för länken, ska läsas !

Fan va gött ! Röd ska det va, och manuell ( helst navi med ) big_smile
Körde som sagt min kompis c6a ; 07 med paddlar, tycker att växlningarna går för sakta, samt att de inte går att leka på samma sätt som en manuell big_smile

Corvette ska ju vara svart! smile Navigationen kan kvitta enligt mig, det känns att tekniken i den är 10 år gammal, dock brukar ju navigationen finnas på de modeller med största Bose-paketet. Och det skulle jag inte vilja vara utan, ljudet är rejält bättre än vad jag hade förväntat mig.

Manuell låda ska du självklart ha, Corvette är en sportbil, och sportbilar ska inte ha automat! Jag kan även rekommendera att montera shortshift, jag tycker att lådan blir väldigt mycket trevligare att hantera med det monterat.

Jag har haft min i tre månader nu, och jag har aldrig varit mer nöjd med en bil än Corvetten!

Är det något du vill fråga om angående Corvette så svarar jag gärna i den mån jag har möjlighet, och lycka till i letandet!


Sök