Jo förstås! Men fick för mig att trängselskatten skulle va för att dra ner avgaserna i stan, så var det de första åren iaf, tror vissa miljöklassade bilar slapp! Men inte säker :) :)
Jo, tror du har rätt i det - så var det nog i början, men inte nu längre. Det var nog för många som köpte Saab 9-5 biopower och körde på bensin ändå :-)
Vilken extremt fin bil, är helt såld! Helt sjukt hur långt tekniken kommit, ungefär hur långt tar man sig på en full laddning? Häftigt med en såpass stor elbil med sån bra prestanda. Om biltillverkningen fortsätter på detta vis går vi mot en ljus framtid!
Tackar! Räckvidd beror till väldigt stor del på hastighet. På landsväg i 70 km/h ca. 50 mil, på motorväg i 120+ km/h ca. 30 mil och i normalfallet någonstans däremellan :-) Tesla bygger ut superchargernätverket för full kraft och det mesta av Sverige är redan täckt med ca. 20 mil mellan stationerna. Lagom avstånd för en paus och en bit mat och ca. 20-30 minuter senare har du ström till nästa supercharger (eller ditt mål).
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera