3871
Sk
audi R8 vinter tid? 00:31
According to tradition, supercars are for the flat. The track. The nice. And certainly not the biggest snowstorm in recent memory. That is, unless it has quattro and is an R8. Do you have a quattro memory from this winter? Share it: http://www.audi.us/30quattro

5331 visningar
Videon publicerades p Garaget 15 augusti 2011
fr 14 r sedan
Med rtt frare bakom ratten s klarar man sig med vilket bil som helst det gller bara kunan kra p rtt set
fr 14 r sedan
men har inte r8 quattro??
fr 14 r sedan
Det r fortfarande ingen vinterbil! ;) Hade grna velat se den kras i Sverige nr snkaoset slr till som vrst!!
fr 14 r sedan
har sett SLS amg, Maclaren mp4-12c, 911 turbos, gallardos, r8or, bentlys.. vissa hade inte ens dubbdck och dom vrka klara sig bra =P
fr 14 r sedan
Haha, okej. Aa, n har jag frsttt att "dubbdsckfrbuds-staden" r rolig men s r det ju med folk i "stan". Alla andra r frortsbor! Tycker det r skitkul nr media stndig skriver "halkan orsak till kade olycker" .. jas?? frst ret de snar i sverige eller ?? HAHA!!
fr 14 r sedan
hr nere i sder r folk inte lika vana som uppe i norrland (som mnga har ppekat och jag hller med :) ) men vi har ocks halvmeter sn ibland speciellt nere p sterlen dr de brukar vara riktigt jvla mycke sn fr att vara i sdern typ 2-3meter hga drivor, och sen s e snslasket jobbigare att kra i n snn i norrland fr de stter ju igen dcken s det blir som att kra bli blanksletna dck :P har krt p bda underlagen s vet hur de r :P (man kan sladda lia jvligt p bda :D )
fr 14 r sedan
Ja snart r det dags att lgga om till vintersulor!:P
fr 14 r sedan
haha krde 20meter sen sluta dom filma vad bevisar de? att den kan kra igenom en snvall o kra i lite snmodd de klarar ju fan va som helst hade vatt roligare om dom hade visat lite sladdar me r8an :D DE hade vatt hftigt :D
fr 14 r sedan
Vrf skulle det vara olagligt att spinna till p snn? Och tycker du verkligen att inte anvnda blinkers och att ka brestll r samma sak? Var realistiskt, jisses. Och nyckelordet i min frra mening var "fresl". Att sladda omkring, trots stngd gata. Frknippas nog med att busa i trafiken. Och ja, det finns skert andra bilmrken som gjort det och blablalba, kan ha hittat n speciellt kryphl. Vad vet jag. Om inte annat, hr r hela klippet. Som icke-reklam. http://www.youtube.com/watch?v=fToOx6Ft9o8
fr 14 r sedan
Att spinna till i snn r enligt lag vrdlshet i trafik precis som att spinna i en kurva, men jag bryr mig verkligen inte mycket om trafikregler och lagar. Jag ppeka det bara fr dig efter som du verkade bry dig s, och det med att frknippa, fresl eller uppmana kan tolkas p vldigt olika stt. Enligt mig tillexempel vad jag skulle anse om reklamen om det nu var med ett bredstll s tycker jag bara att det visar att man kan ha roligt i en sdan hr bil p vintern med, det r ingen bil ngon kr lagligt med och det fattar vll som helst som ser en sportbil? Kanske ngon skulle f idén att ka ut och sladda med sin volvo fr dom sg den reklamen men vad gr det? Vad som spelar roll r ju vad eventuell kunder skulle tycka om reklamen och jag tror att dom flesta skulle vara positiv till den och audi, men det r bara vad jag tycker men denna frgan/ursprungs argumentet r subjektift s.
fr 14 r sedan
Jag bryr mej fr att spinna till lite i snn och ka bredstll kan inte tolkas som samma sak i en reklamfilm. Det ena r ett oskyldigt frsk att ta sej framt, och det andra kan vara en mjligt livsfarlig situation ffs. Även om det vore kul att ha lite vinterbus som reklamfilm s kan dom skert inte ens f frknippas med snna saker. Och ven om de flesta fattar att s "ska man inte gra", s finns fortfarande den andra synvinkeln, och kan anvndas av nn tokig fan som hatar bilar och vill frska stoppa dom fr allt som finns. Och fr media nys om att Audi gr "livsfarliga" reklamer d re krt. Oavsett vad som sgs!
fr 14 r sedan
Med dubbdcken inom rally-vrlden skulle den nog klara sig rtt bra i Sverige.
fr 14 r sedan
Ja det dr hade man velat se ngra minuter till av!
fr 14 r sedan
quattro!
fr 14 r sedan
GILLA!!
Liknande videos



Sk