3939
Sk

Volvo 242 Turbo "Sv-Elit1" (1975)

940TurboSixten har haft bilen sedan maj 2011
11 838 visningar (1 idag)
Uppdaterad 4 maj 2014
Skapad 25 maj 2011
  • Effekt / Vridmoment
    hk / Nm
  • Motor, vxellda och avgassystem
    Nira i3 sprut.
    3'' intrecoler.
    alu vatten kyl.
    tial 50mm dump.
    bosch 1200cc spridare.
    BMW ZF lda.
    765 tyrckplatta med en 4-puckad stum sinter
    3'' sidpip.
    GTX 35R turbo.
    portad topp i bde avg/insug.
    ett avstmmt grenrr.
    smidda kolvar.
    H-profilsstakar.
    annan brnslepump,
    orginal tank.
    nuke brnsletryksregulator.
    nuke fuelrall,
  • Effekt och prestanda (ingende)
    Efter sommarens lilla uppdatering s blev effekten.. 326 p hjulen och 486nm ! :) sjukt njd med de fr att vara en s liten turbo :P laddade bara 1.4bar :)


    Nya motorn vill jag har ha ut 600hk p hjulen ! men de fr jag inte med den toppen jag har nu :) men har en annan som jag kanske stter p i sommar ! men 500hk p hjulen tillen brjan !
  • Chassi
    Koni stllbara dmpare runt om. och ombyggd fram vang.. tex svetat om lnkarmarn. s fram hjulen r fram flyttat 4cm. och kamb. helbur
    diff i en riktig bakaxel. stllbart stag till bakaxel , s jag kan luta ner den s nr man gasrar s bttar de. stttdmpare r helt ombyggde fram och bak! Allt r avstmmt fr bana.. Glasfiber huv och bagarslucka (Bagarsluckan r inte p n) riktiga krningsramar.
  • Flgar, dck och bromsar
    225/35/18R XC90 brommsar fram och ngra andra fina bak.$ slittsade skiver bak men inte fram (ÄN) de kommer. Har ven ett par DotZ flgar 225/40/18R som jag funderar p att hnga p :)
  • Interir / Inredning
    Igen ting typ lttat allt som gr :) de r s mycket gjort s det finns inte ens :P den r ju bygg precis som en grupp A 240 :)
    allt i drrar r rnsat, inrednigen r helt borta,
    Helbur,
    3, punktsblten
    laddtrycksmatare
    oljetrycksmatare
    tmpmtare
    sport-ratt
    rallystolar
    batteri mtare
  • Bilstereo och multimedia
    Varfr ha stereo och ljud? nr man har motorljud!!! Jag tycker verkligen inte att ljud r ngot att ha nr man har s gtt motorljud. det frstr nog mnga
  • Exterir / Styling
    fina lacken ?
    Grupp A ving.
    flgar.
  • Framtidsplaner
    Har inte tnkt s lngt n.. man vet ju aldrig vad fr tnkar man kan f :P
    4lnksbakaxel, har jag redan brjat att tnka p.
    Även 17 brddadepltisar, gillar pltisar starkt !
  • vrigt
    den som lever fr se :) Bilen r reggad med motor och bur. s det r bara att tuta och kra. Kommer la frhoppningsvis vara p s mnga trffar som mjligt. Hoppas vi ses allt gott folk !
940TurboSixtens andra bilar
Rekommenderade bilar


Sk