3169
Sök

Jaguar XJ12L (1974)

653 visningar
3 kommentarer
Bilden publicerades 11 oktober 2011
för 13 år sedan
Snyggt och prydligt! Vad är prylen som sitter mellan gasreglage och fördelarlock? Är mitt upp i en Daimler Double Six renovering. Samma utförande som din, förgasare och utan AC. Mysiga bilar!
för 13 år sedan
Hej, Det är en ventil "gulp valve", om jag inte kommer ihåg helt fel så har den till uppgift att minska vakumet i insuget då gaspedalen släpps upp, vilket enligt uppgift ska minska bränsleförbrukningen...... :-) Själv har jag pluggat den så kallade "avgasreningen" nere vid "air railen" vid insugen och vingarna bortplockade i luftpumpen. Detta gjort för att slippa skramlet från luftpumpen och att det ändå ska se så original ut som möjligt. I övrigt annars en underbar motor!
för 13 år sedan
Okej, jag har aldrig sett den förut. Men att "minska bränsleförbrukningen" lät lite väl optimistiskt, som vanligt när det gäller Engelska märken...:) Fick nyss tillbaka alla delar till motorrummet till min DDS som fått pulverlack. Ska plocka ihop allt så fort jag gjort färdigt lite detaljer på min vita Coupé. Du är välkommen att komma förbi i Jaguargaraget i Rånäs för att snacka Jagga.:) Är väldigt sugen att kolla närmare på din XJ12!
Tokigs andra bilar
Rekommenderade bilar


Sök